✨ Vybíráme nejlepší domácí pekárnu roku 2024 Porovnání 10 produktů, jak a kterou pekárnu vybrat?
- Šetříme Vám čas, peníze a nervy při hledání nejlepší domácí pekárny.
- Podle výsledků nezávislých testů spotřebitelů snadno vyberete domácí pekárnu s nejlepším poměrem cena – výkon.
- Nasměrujeme Vás cestou nejlevnější ceny na Českém trhu či na nejspolehlivější eshop.
Ačkoli jsou domácí pekárny vlastně stále ještě novinkou, na trhu jich je opravdu mnoho v mnoho cenových relacích. Samozřejmě, že každá pekárna má jiný počet programů, jediný výkon, spotřebu i celkovou kvalitu. Pokud si vystačíte se základním programem, určitě vás bude stačit levnější domácí pekárna, pokud však vyžadujete od přístroje to nejlepší, pak si musíte připravit více peněz na pořízení.
Vítězové testu – Nejlepší domácí pekárna roku 2024
Lidovka
DOMO B3974
Domácí pekárna DOMO B3974: Domácí pekárna DOMO B3974 nabízí možnost upéct si čerstvý chléb doma. Vybrat si můžete z 12 přednastavených …
Více info zdeCena: 2 109 KčZlatá střední cesta
Tefal PF251835 Pain et tresors černá
Domácí pekárna Tefal PF251835 Pain et tresors černá:Select brand:ÚvodHlavní infoGalerieTechnické specifikaceTefal PF251835 Pain et tresorsMáte rádi u snídaně vůni čerstvého …
Více info zdeCena: 2 999 KčVítěz testu
Gastronoma Pekárna chleba černá
Domácí pekárna Gastronoma Pekárna chleba černá:Domácí pekárna Gastronoma umožňuje v pohodlí domova připravit čerstvě upečený chléb i jiné druhy pečiva. …
Více info zdeCena: 3 564 KčPro náročné
ETA 3147 90000 Duplica II
Domácí pekárna ETA 3147 90000 Duplica II :Domácí pekárna ETA 3147 90000 Duplica IIMultifunkční domácí pekárna ETA 3147 90000 Duplica …
Více info zdeCena: 5 999 KčDůležité parametry při výběru pekárny
Velmi důležitým parametrem je objem nejlepší domácí pekárny. Samozřejmě právě na objemu záleží výsledná velikost chleba. Různit se může nejen objem pečící nádoby, ale také její tvar. Před nákupem pekárny je tak vhodné si uvědomit, pro kolik lidí a jakých jedlíků budete péct. Obecně platí, že pro manželský pár či zkrátka dvě osoby je vhodné mít pekárnu s nádobou, do které se vejde asi 800 gramů. Pro čtyřčlennou domácnost by to pak mělo být alespoň o 400 gramů více. Pekárny se přitom prodávají s kapacitou již od 500 gramů. Většina výrobců pak největší pekárny nabízí s objemem 1500 gramů.
Objem samozřejmě nehraje roli pouze při pečení chleba. Některé pekárny dokáží například i zavařovat. A na sklenice je samozřejmě nutné mít v přístroji dostatečný prostor. Myslete tedy nejen na to, jak velký chléb sníte, ale také na další činnosti, které budete chtít v pekárně dělat.
Nejlepší domácí pekárny v roce 2024
Z čeho má být vyrobená?
Výrobci samozřejmě nabízejí různé materiály pečící nádoby. Záleží vlastně hlavně na vás, jestli dáte přednost teflonu, nerezy nebo keramice. Samozřejmě, že každý z materiálů má své pro a proti, ale stejně tak jako v troubě peče každý raději v něčem jiném i výběr materiálu domácí pekárny je opravdu jen na vašem uvážení nebo dokonce právě návyku.
Pokud se však nemůžete rozhodnout, pokusíme se vám přiblížit klady a zápory jednotlivých materiálů. Teflonový povrch vyniká malou přilnavostí. Máte tedy jistotu, že se vám těsto nepřipeče a svůj bochník bez problému vyklopíte. Navíc nádobu poté velmi snadno umyjete. U teflonového povrchu však samozřejmě musíte dávat pozor na jeho mechanické poškození. Určitě tak na teflon nepatří nůž nebo drátěnka. Pokud se rozhodnete pro nerezový povrch, pak jste vybrali odolný povrch, který má velkou životnost. Výhodou je také nízká cena tohoto materiálu a možná recyklovatelnost. Každé pro, má však samozřejmě i proti.
Nerez se nevyznačuje nepřilnavostí a tak se může stát, že se vám těsto jednoduše připeče. Bohužel je tento materiál náchylný k mechanickému poškození. A v případě, že poškodíte povrchovou vrstvu, může nerez začít korodovat. Poslední možností je pořídit si pekárnu s keramickou nádobou. Je to nejdražší a nejkvalitnější volba. Zároveň je pečení v keramice léty prověřené. Vždyť naše babičky v ničem jiném nepekly. Ale pozor, u domácích pekáren je keramika pouze na povrchu nádoby. Hlouběji je kov. Keramika je však nepřilnavá a odolná na velké teploty. Při manipulaci je však vhodné dávat pozor, aby nádoba náhodou nepraskla.
nejlevnější a nejlepší domácí pekárny
Jeden nebo dva hnětače?
Před nákupem je dobré si také rozmyslet, jestli chcete pekárnu s jedním nebo dvěma hnětači. Samozřejmě, že pokud si vybíráte malou pekárničku, jeden hnětač vám úplně postačí. V případě dvou pekáren však bude lepší ta, která bude mít hnětače dva.
Další věcí je, že některé hnětače jsou sklopné, jiné se dají z pekárny úplně vyjmout. Je tedy na vás, co zvolíte. Pro následné mytí je samozřejmě pohodlnější, pokud lze hnětače vyjmout.
Funkce, které potřebujete
Množství funkcí se u různých domácích pekáren liší. Záleží tedy na tom, co potřebujete a využijete. Vhodné však je, pokud lze u pekárny odložit začátek pečení. Pak totiž můžete například v noci do pekárny vložit suroviny, odložit start a ráno na vás bude v přístroji čekat čerstvý bochník. Obdobně to samozřejmě můžete udělat před odchodem do práce. Nezapomínejte však na to, že pokud je teplo, mohou se vám připravené suroviny uvnitř pekárny zkazit. V případě, že plánujete péct právě v noci je pro vás důležitý i tichý chod přístroje.
Zajímavou funkcí je přisypávač ingrediencí, který vždy přisype sypkou směs právě ve chvíli, kdy je to potřeba. Dobré je také, pokud pekárna umí pokračovat v pečení například po výpadku elektrické energie.
V pekárně pravděpodobně nebudete chtít péct jen chleba. Vhodné je tedy, pokud bude mít pekárna více programů. V některých připravíte i těsta na koláč nebo pizzu. Jak již bylo zmíněné, existují i pekárny, ve kterých lze zavařovat. Některé vám dokáží připravit třeba jogurt. Dobré modely disponují alespoň deseti programy. Nejlepší jich pak mají ještě o pět více.
Samozřejmě více než na množství záleží i na jejich složení. Pekárny dokáží upéct například různé druhy chleba. Od obyčejného přes celozrnný po bezlepkový. Dále umí připravit i rohlíky nebo sladké pečivo. Samozřejmě, že vzhledem k tvaru formy nebude takový rohlík zrovna rohlík tvarem připomínat. Pekárny umí také připravit těsto a nahradí vám tak hnětacího robota. Některé pekárny mají možnost samostatného pečení. Znamená to, že jich připravené těsto, případně samozřejmě i maso dáte jen upéct. Další funkcí je také rychlé pečení na více stupňů. A jak už bylo řečené, v některých pekárnách si připravíte i zavařeniny, marmelády nebo jogurty.
Ovládání pekárny
Stejně jako u jakéhokoli jiného spotřebiče by ovládání mělo být hlavně intuitivní. Většina pekáren má displej, už před koupí je tedy ideální vědět, jak zapnutý displej vypadá a zda je pro vás čitelný. Vhodné je také, pokud se intuitivně a jednoduše vyznáte v jednotlivých programech.
Jakou značku vybrat?
Samozřejmě, že domácí pekárny mají své osvědčené výrobce. Jde o značky, které mají v tomto směru nejvíce zkušeností a již také jistou tradici. Vzhledem k tomu, jak dlouho působí na trhu, mohou tyto značky investovat do vývoje více peněz a přináší tak nejlepší technologie. Pokud tedy chcete mít jistotu kvality, poohlédněte se po domácích pekárnách Klarstein, Kenwood nebo Tefal. Mezi další firmy s dobrým jménem můžeme začadit také Guzzanti, Sencor, Gorenje nebo Eta. Pokud tedy dáváte přednost českým výrobkům před zahraničními, zaměřte se na domácí pekárny Sencor nebo Eta.
Jak péct bezpečně?
Zde je několik tipů, jak toho dosáhnout:
- Dodržujte správnou teplotu: Důkladně předehřejte troubu na správnou teplotu, kterou vyžaduje recept. Pokud je teplota nízká, potraviny se nebudou dostatečně propékat a případné zdraví škodlivé bakterie v nich přežijí. Pokud je teplota naopak příliš vysoká, potraviny se mohou připálit a ztratit chuť.
- Myjte si ruce: Před manipulací s potravinami si důkladně umyjte ruce mýdlem a teplou vodou, aby se minimalizoval přenos bakterií a zdravotních rizik.
- Používejte čisté nádobí a pomůcky: Před použitím nádobí, pekáčů, mixérů a dalších pomůcek je důkladně umyjte a osušte. Znečištěné nádobí a pomůcky mohou způsobit přenos nemocí a zvýšit riziko otravy jídlem.
- Skladujte potraviny správně: Uchovávejte potraviny v chladničce nebo mrazničce. Chraňte potraviny před kontaminací, minimalizujete tak riziko bakteriálního růstu.
- Dbejte na hygienu kuchyně: Pravidelně dezinfikujte pracovní plochu, kde manipulujete s potravinami. Umyjte vždy důkladně hrnce a pekáče, abyste odstranily zbytky potravin, které mohou způsobit růst bakterií a plísní.
- Upravte čas a teplotu pečení podle potřeby: Každý recept vyžaduje různý čas a teplotu pečení. Pokud nemáte vycvičený odhad, použijte teploměr na potraviny.
A co ceny?
Domácí pekárny seženete samozřejmě v různých cenových hladinách. Kvalitní lze sehnat od 1 000 do 5 000 Kč. Samozřejmě pak v tomto rozpětí záleží na tom, co všechno domácí pekárna umí. Seženete samozřejmě i pekárny za pár stokorun. Taková však bude pravděpodobně méně výkonná. Je možné, že bude mít vyšší spotřebu energie a s jistotou bude vyrobená z horšího materiálu. Její životnost bude také nižší než u dražších modelů. Pokud si na nákup připravíte více než 2 000 Kč, pak můžete počítat s kvalitním přístrojem s mnoha programy. Nad 3 000 Kč získáte nejkvalitnější materiály s největším počtem funkcí. Jde o pekárny, které jsou použitelné nejen v domácnosti, ale také například v restauraci.
Proces čištění domácí pekárny
Stejně jako občas musíte vyčistit sporák nebo elektrickou troubu, tak je potřeba udržovat v hygienicky vyhovujícím stavu i vaši domácí pekárnu. Po každém jejím použití ji vyčistěte a dokonale z odstraňte nánosy těsta. Pokud tak neučiníte, těsto se může při dalším pečení může znovu připéct, dalším rizikem je nekontrolovatelné množení bakterií či vznik nepříjemného odéru.
Návod na rychlé vyčištění domácí pekárny:
- Zbytky těsta odstraňte příborovým nožem.
- Vyjměte z pekárny hnětací hák a umyjte ho v teplé vodě například s kapkou Jaru. Opláchněte čistou vodou a důkladně osušte.
- Taktéž vyčistěte a omyjte i vnitřní nádobu domácí pekárny a taktéž ji důkladně osušte, aby nezrezivěla.
Tip na nejjednodušší chléb
- 2 hrnky vody
- 3 hrnky hladké mouky
- 2 hrnky žitné chlebové mouky
- Cibule
- 1 lžička sušeného droždí
- 2 lžičky soli
- 1 lžička cukru
Ingredience stačí vložit do pekárny. Pokud budete volit barvu kůrky, zvolte světlou.