
✨ TOP 10 Recenze nejlepší letní pneumatiky roku 2023 Jak vybrat letní pneumatiky, poradíme!
- Šetříme Vám čas, peníze a nervy při hledání nejlepších letních pneumatik.
- Podle výsledků nezávislých testů spotřebitelů snadno vyberete letní pneumatiky s nejlepším poměrem cena – výkon.
- Nasměrujeme Vás cestou nejlevnější ceny na Českém trhu či na nejspolehlivější eshop.
A co vlastně uvedená čísla znamenají? Na pneumatice je například uvedené 195/65 R15 91T. První číslo, tedy v našem případě 195 znamená šířku pneumatiky uvedenou v milimetrech. Druhé číslo, tedy 65, je profilové. Jde o poměr výšky a šířky v procentech. Písmeno R označuje konstrukci pneumatiky. Setkat se můžete ještě s písmeny D a B. D znamená digonální a B je bias belted. Číslo 15 značí průměr ráfku v palcích. Poslední číslo a písmeno je indexem zátěže a rychlosti. První z nich označuje maximální možné zatížení pneumatiky. Nikdy si nepořizujte pneumatiky s nižším indexem než je uvedený v technickém průkazu, s vyšším si pořídit můžete. Jízdní komfort se však může zhoršit. Index rychlosti určuje maximální rychlost, na kterou je pneumatika konstruovaná.
Vítězové testu spotřebitelů roku 2023 v kategorii – Nejlepší letní pneumatiky
Lidovka
Barum Brillantis 2 135/80 R13 70 T
Letní pneu Barum Brillantis 2 135/80 R13 70 T:Vybíráte kvalitní letní pneu určené pro osobní …
Více info zdeCena: 1 141 KčZlatá střední cesta
Barum Bravuris 5HM 175/65 R15 84 H
Letní pneu Barum Bravuris 5HM 175/65 R15 84 H:Hledáte opravdu poctivé letní pneu určené pro …
Více info zdeCena: 1 552 KčVítěz testu
Barum Bravuris 5HM 205/55 R16 91 W
Letní pneu Barum Bravuris 5HM 205/55 R16 91 W:Vybíráte ideální letní pneumatiky určené na rodinný …
Více info zdeCena: 1 670 KčPro náročné
Barum Bravuris 5HM 195/45 R15 78 V
Letní pneu Barum Bravuris 5HM 195/45 R15 78 V:Vybíráte pořádné letní pneumatiky určené na rodinný …
Více info zdeCena: 1 788 KčPodle čeho se orientovat při výběru pneumatik – videonávod
Bezpečnost na prvním místě
Pokud uvažujete o výměně pneumatik, určitě investujte do nového a kvalitního zboží. Kupovat bazarové pneumatiky je riskantní. Takové pneumatiky, ačkoli jde „jen“ o letní, nemají ty správně jízdní vlastnosti. Kromě nižší hloubky vzorku, mohou být například i zpuchřelé.
Nejlepší letní pneumatiky podle motoristů v roce 2023
Dezén letních pneumatik
Vzorky letních pneumatik dělíme na tři skupiny – symetrické, asymetrické a směrové. V případě symetrického dezénu je jedno, kam které kolo umístíme. Pneumatiky může být vpředu, stejně jako vzadu, vpravo i vlevo. Všechny jsou zkrátka naprosto stejné. Pokud si pořídíte letní pneumatiky asymetrické, pak si pamatujte, že vnitřní a vnější strana vzorku je odlišná.
Každá strana má samozřejmě také odlišné vlastnosti a úkoly. Zatímco vnitřní strana odvádí vodu a přenáší brzdné a záběrové síly na silnici, vnější strana této pneumatiky zajišťuje stabilitu v zatáčkách a rovnou jízdu. Nerozlišuje se však pravá nebo levá pneumatiky, důležité je při montáži dodržet právě vnější a vnitřní stranu. U směrových pneumatik, jak název napovídá, záleží na směru.
Při montáži proto sledujte šipky na pneumatice, právě ty určují směr, kterým se pneumatika má správně otáčet.
nejlevnější a nejlepší letní pneumatiky
Tlak v pneumatikách je třeba dodržet
Každá pneumatika má určený jiný tlak, kterým je potřeba nafouknout. Obecně platí, že u osobních automobilů se tento tlak pohybuje okolo 2,5 baru. Tlak v pneumatikách je ideální kontrolovat každých 14 dní. Ideálně při každém tankování. Tlak v pneumatikách má vliv na její životnost, ale také na bezpečnost jízdy a jízdní komfort.
Co je nutné brát v úvahu při výběru
Důležitá kritéria jsou kromě velikosti samozřejmě hlavně přilnavost za mokra, valivý odpor a emise hluku. Další kritéria, na která je třeba se ohlížet, jsou jízdní stabilita, brzdná dráha, opotřebení, odolnost vůči aquaplaningu, přesnost řízení a chování v chladném počasí.
S výběrem by vám měl částečně pomoci i štítek, který má v evropské unii každá pneumatika. Ten vám napoví, jaké jsou evropské normy a jak je daná pneumatika splňuje. Ze štítku se dozvíte jakou má pneumatika hlučnost, přilnavost za deště a energetickou spotřebu.
Základní pravidla použití pneumatik
Na jedné nápravě by vždycky měli být pneumatiky stejného rozměru a stejné značky. Shodná by měla být také konstrukce pneumatik a shodný rychlostní a nosnostní index.
Minimální zákonem povolená hloubka dezénu je v případě letních pneumatik u automobilů určená na 1,6 mm, u mopedů pak 1 mm. Pokud na svém autě necháte ojeté letní pneumatiky, riskujete aquaplaning a samozřejmě se také zvyšuje délka brzdné dráhy.
Kromě dezénu je vhodné také dát pozor na vyvážení pneumatik a geometrii. Geometrie zvyšuje životnost pneumatik a navíc zajistí, že automobil pojede vždy rovně. Vyvážení pneumatik pak zajistí správné otáčení kol za jízdy. Pokud máte pneumatiky vyvážené, volant by neměl klepat.
Pneumatiky dělíme do tříd
Existují letní pneumatiky ekonomické, střední a vysoké třídy. Ekonomické letní pneumatiky jsou vhodné hlavně pro řidiče, kteří jezdí v klidu a ve městě. Střední třída pneumatik je vhodná pro ty, kteří kromě městských silnic jezdí občas i po cestách. Vysoká třída je vhodná pro vozy s vysokým výkonem.
Kdy obout letní pneumatiky?
Zatímco na obutí zimních pneumatik zákon pamatuje, o tom, kdy přezout na letní není v zákoně zmínka. Někdo tak přezouvání neřeší. Je však dobré vědět, že zimní pneumatiky v teple nemají správné vlastnosti a navíc se vám také zvýší spotřeba. Používáním zimáků v létě navíc pneumatiky ničíte. Přezouvat na letní pneumatiky proto odborníci doporučují, pokud se teplota stabilně drží nad 7 stupni Celsia.
Výhody a nevýhody letních pneumatik
Letní pneumatiky používané v teplejších podmínkách zajistí nejlepší ovladatelnost a brzdění, a to i na mokré vozovce. Pomáhají také snížit riziko aquaplaningu. Při použití letních pneumatik za nepříznivých zimních podmínek je mnohem pravděpodobnější, že budou prokluzovat a budou mít potíže s ovladatelností a trakcí. Jak již bylo zmíněno, letní pneumatiky se v zimě pravděpodobně opotřebují nebo prasknou, což může vést k dalším bezpečnostním problémům a znamená to, že je budete muset mnohem dříve vyměnit.
Skladování je důležité
Na životnost pneumatiky nemá vliv jen huštění a její používání po určitou dobu v roce, ale také skladování. Je nutné letní pneumatiky skladovat na suchém místě, kam nesvítí sluníčko. Ideální je navíc pneumatiky skladovat na sobě na ležato.
Na jakou značku vsadit?
Při výběru narazíte na spoustu značek? Je vhodné kupovat ty nejznámější nebo právě naopak? Záleží hlavně na tom, jak jezdíte. Pokud preferujete, aby pneumatika měla velmi dobré jízdní vlastnosti, pak vsaďte na pneumatiky značky Bridgestone, případně Vredestein.
Pokud vám záleží na spotřebě, pak se poohlédněte po značce Maxxis. Pokud chcete mít to nejlepší, vsaďte na známé letní pneumatiky Michelin. Obecně při výběru pneumatik platí čím dražší, tím kvalitnější. Rozhodně se nevyplatí kupovat nejlevnější pneumatiky na trhu.
Zdroj:
https://www.justtyres.co.uk/tyre-tips/all-season-tyres-vs-summer-tyres