Vybíráme nejlepší sušičku prádla 2025 NECHTE SI PORADIT NAŠIM TESTEM & NEZÁVISLOU RECENZÍ
- Šetříme Vám čas, peníze a nervy při výběru nejlepší sušičky prádla.
- Podle výsledků nezávislých testů spotřebitelů snadno vyberete sušičku prádla s nejlepším poměrem cena – výkon.
- Nasměrujeme Vás cestou nejlevnější ceny na Českém trhu či na nejspolehlivější eshop.
Vítězové testu spotřebitelů roku 2025 v sekci nejlepší sušička prádla
Lidovka
CANDY CSOE H7A2DE-S
Sušička prádla CANDY CSOE H7A2DE-S: Haier Candy Hoover Vypnuto Vypnuto Sušička prádlaCandy CSOE H7A2DE-S Sušička Candy CSOE H7A2DE-S vám …
Více info zdeCena: 8 549 KčZlatá střední cesta
WHIRLPOOL W7 D93SB EE Supreme Silence
Sušička prádla WHIRLPOOL W7 D93SB EE Supreme Silence: Přemýšlíte kde a jak rychle usušit prádlo? Došli jste k závěru, že …
Více info zdeCena: 14 490 KčVítěz testu
AEG 9000 AbsoluteCare® Plus 3DScan TR938H4CC
Sušička prádla AEG 9000 AbsoluteCare® Plus 3DScan TR938H4CC:Není vyplněn Alternativní text k fotografii!Sušička prádla AEG 9000 AbsoluteCare Plus 3DScan TR938H4CCUž …
Více info zdeCena: 18 990 KčPro náročné
DE DIETRICH DDF394HWE
Sušička prádla DE DIETRICH DDF394HWE:Trápí vás plíseň v bytě způsobená vysokou vlhkostí vzduchu při sušení prádla? V takovém případě bude …
Více info zdeCena: 26 990 KčJaké typy sušiček prádla existují?
Sušičky prádla bychom mohli rozdělit na dva základní typy. Prvním je kondenzační sušička s elektrickým topným tělesem, které se obvykle říká pouze kondenzační sušička. Vlhkost z prádla se v bubnu kondenzuje ve vodu, a ta je následně sbírána ve speciální nádobce. Můžete ji jednoduše vylít nebo na ní napojit hadici, takže voda odteče přímo do odpadu.
K těmto typům se řadí například kondenzační sušička prádla AEG. Druhým typem je kondenzační sušička s tepelným čerpadlem. Tepelné čerpadlo umožňuje ušetřit nemalé množství provozních nákladů za elektřinu, protože se přebytečné teplo z bubnu převádí právě na elektrickou energii, která se znovu použije. Výhodou je i nižší teplota, při níž spotřebič pracuje, což pochopitelně vede k vyšší životnosti vašeho oblečení.
TOP 10 Nejlepší sušička prádla podle nezávislých recenzí spotřebitelů v roce 2025
Chcete samostatnou sušičku nebo raději spotřebič 2v1?
Výhody, které má sušička prádla Slim, jednoznačně hovoří pro variantu dvou rozdílných spotřebičů, tedy samostatné pračky a samostatné sušičky. Mezitím, co perete jednu várku, můžete tu druhou pohodlně usušit a takto proces opakovat do té doby, dokud budete mít do pračky co dávat. V některých domácnostech však není instalace dvou zařízení možná hlavně kvůli prostorovým omezením.
Ne všichni totiž disponují velkou koupelnou nebo místností určenou speciálně k praní. Pokud si však přečtete pár článků na téma sušička prádla recenze, tak zjistíte, že ji můžete klidně umístit nad automatickou pračku s dolním plněním. Tím pádem umístíte dva spotřebiče na místo pouze pro jednoho, což by mohlo být řešením právě pro vás. V takovém případě si pouze dejte pozor na rozměry obou spotřebičů. Pračka dole by měla disponovat dostatečnou horní plochou pro umístění menší sušičky prádla nahoře.
Shrnutí – proč si nepořizovat kombinovaná sušičku s pračkou:
- Cena: Tyto zařízení bývají dražší než samostatné sušičky a pračky.
- Velikost: Tyto kombinované zařízení mohou být větší a náročnější na místo než samostatné zařízení.
- Účinnost: Tyto zařízení nemusí být tak efektivní jako samostatné sušičky a pračky, zejména pokud jde o sušení.
- Funkce: Tyto kombinované zařízení nemusí nabízet takovou škálu funkcí jako samostatné sušičky a pračky.
V každém případě je nutné vzít v úvahu vlastní potřeby a preference při rozhodování, zda koupit kombinovanou sušičku s pračkou, nebo dva samostatné přístroje.
nejlevnější a nejlepší sušičky prádla
Při výběru je důležitá účinnost sušení
Sušička na prádlo bude samozřejmě složit pouze k sušení prádla, a proto by měl tento proces probíhat s co největší účinností. Jde taky o jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru sušičky. Tento parametr je vyjádřen písmeny od A až do G, přičemž A je nejlepší a G nejhorší. Hodnota je udávána v procentech při standartním programu a bubnu plném bavlněného prádla.
Právě vaše sušička však může být na jiný program o dost účinnější. Například sušička prádla IG disponuje hodnocením A, navíc zvládne z prádla odstranit drtivou většinu alergenů, a to díky speciální technologii. Oceníte také velice snadné ovládání, dnes k tomuto přístroji nemusíte ani chodit, neboť je možné jej ovládat skrz chytrý telefon nebo tablet pomocí speciální aplikace.
Jakou má taková sušička spotřebu energie?
Dalším zásadním parametrem při výběru sušičky je spotřeba energie. Tento spotřebič patří k těm energeticky náročnějším, a proto neberte v úvahu pouze jeho pořizovací cenu, ale také náročnost na spotřebu energie. Podle organizace Energy Saving Trust spotřebuje průměrná sušička prádla zhruba 4,5 kWh na jeden cyklus.
Například sušička prádla Bosch má energetickou náročnost na úrovni A++, což představuje výdaj asi 1100 korun za rok. Jde však o špičkové kondenzační zařízení s kapacitou bubnu až 8 kilogramů, takže se skvěle hodí do každé větší rodiny. Oceníte také její čistý a elegantní design, díky čemuž zapadne do každé koupelny. Oproti tomu sušička prádla Beko má náročnost A+++ a je tedy o dost úspornější. Její roční náklady jsou 900 korun, což je o poznání méně než u jejího konkurenta. Přitom disponuje stejně velkým bubnem a můžete využít hned 15 sušících programů.
Mnozí odborníci se však shodují, že existuje příliš mnoho variant, než aby bylo možné s jistotou říci, kolik bude provoz sušičky prádla stát. Na náklady za energii mají vliv různé proměnné, například jak často sušičku používáte, kde ji máte doma umístěnou, jaký druh prádla a jak velkou náplň sušíte.
Nepodceňujte ani velikost bubnu
Pračka se sušičkou prádla možná bude disponovat větším základním objemem bubnu, avšak zařízení 2v1 není tak výkonné, jako samostatná sušička prádla. Optimální kapacitu sušičky lze snadno určit pomocí počtu členů vaší rodiny a toho, jak často perete. Pro 2 lidi žijící ve sdílené domácnosti bude bohatě stačit buben do 7 kilogramů.
Velikost 7 až 9 kilogramů je vhodná pro běžnou čtyřčlennou rodinu, proto je v této kategorii také nabízeno nejvíce sušiček. Od 9 kilogramů se bude jednat o profesionální nebo poloprofesionální zařízení určené například do domácností, ve kterých každý týden perou cejchy či závěsy. O tomto jste jistě četli více v článcích na téma sušičky prádla recenze.
Jak velká je taková sušička?
Sušička prádla Miele umí v místnosti pořádně zatopit, a proto se obecně doporučuje dávat tato zařízení do volného prostoru. Po stranách by tak měla mít alespoň 5 centimetrů místa a vzadu minimálně 15 centimetrů. U jednotlivých modelů se tato čísla mohou lišit, proto pro jistotu nakoukněte do manuálu, abyste náhodou neudělali chybu.
Úzké sušičky na prádlo je také dobré umístit do dobře větrané místnosti, neboť byste po dokončení programu mohli mít v koupelně klima podobné finské sauně. Úzké typy se bohužel moc neprodávají, a proto nejsou předmětem ani běžných testů. To však neznamená, že si takovou sušičku nemůžete pořídit. Budete tak muset přeskládat danou místnost, anebo se v tom horším případě obejít bez sušičky prádla.
Sušička prádla vám dokáže usnadnit mnoho práce, ovšem pouze v případě, že se bude jednat o kvalitní spotřebič. Proto jej pořizujte jenom od prověřených výrobců, se kterými již máte zkušenosti. V opačném případě by vás mohlo čekat nemilé překvapení. Pevně věříme, že si na naše rady při výběru sušičky vzpomenete a nyní nezbývá nic jiného než pro tento spotřebič vyrazit.
Výhody a nevýhody sušičky
Každý výrobek se vyznačuje nejen výhodami, ale i slabinami. Po důkladném prostudování recenzí uživatelů můžeme rozlišit následující výhody z vlastnictví sušicího zařízení:
- rychlost sušení;
- není nutné vyprané prádlo neustále věšet;
- v závislosti na typu tkaniny můžete výrobek sušit na optimální vlhkost. Takže žehlení i těch nejnáročnějších věcí se stane zcela jednoduchým;
- některé věci nemusíte žehlit vůbec, protože nucený odvod vlhkosti z materiálu látku mírně vyhladí;
- možnost „osvěžit“ prádlo napařováním bez hlavního pracího procesu.
Mezi hlavní nevýhody patří:
- vysoká cena zařízení,
- objemnost,
- nutnost vyčlenit pro přístroj samostatné místo v místnosti,
- maximální pozornost je třeba věnovat volbě režimu sušení v závislosti na typu výrobku vkládaného do komory,
- některé textilie nelze v přístroji sušit.
Údržba sušičky
Při údržbě sušičky postupujte podle těchto jednoduchých pokynů:
- Udržujte prostor sítka na žmolky čistý. Vyjměte sítko na žmolky a vyčistěte jeho dutinu v těle sušičky kartáčem na žmolky. K tomuto úkolu můžete také použít štěrbinový nástavec na vysavači.
- Otřete vnitřní prostor sušičky. I když uvnitř sušičky nejsou žádné skvrny nebo zbytky, je nejlepší čistit její vnitřek každý měsíc. Odpojte spotřebič ze sítě a poté vyčistěte buben hadrem namočeným v teplé mýdlové vodě nebo mikrovláknovou utěrkou s alkoholem.
- Vysajte prostor za sušičkou a pod ní. Vlhkost, nečistoty a žmolky se mohou rychle hromadit. Každé tři měsíce vyčistěte okolí sušičky.
- Zkontrolujte vyvážení sušičky. Pokud není sušička vyrovnaná, rotující součásti se dříve opotřebují. Pokud se sušička při používání pohybuje nebo třese, upravte nožičky ve spodní části přístroje.
- Zkontrolujte a vyčistěte ventilační systém. Pokud zaznamenáte snížení výkonu sušičky, najměte si odborníky na vyčištění potrubí a ventilace. Pokud máte domácí zvířata nebo velkou rodinu, může to být nutné až dvakrát ročně. V případě potřeby vyměňte větrací hadici.
- Zkontrolujte vnější výfuk. Vzduch by měl proudit ventilačním otvorem, ale někdy je omezován nečistotami.
- Nepřetěžujte sušičku prádlem.
Zdroj:
https://www.statefarm.com/simple-insights/residence/how-to-care-for-your-clothes-dryer
https://washerhouse.com/en/sushilnaya-mashina-plyusy-i-minusy/
https://blog.domesticandgeneral.com/articles/cost-of-running-a-tumble-dryer/