Vybíráme nejlepší zmrzlinovač 2024 NECHTE SI PORADIT NAŠIM TESTEM & NEZÁVISLOU RECENZÍ
- Šetříme Vám čas, peníze a nervy při hledání nejlepšího zmrzlinovače.
- Podle výsledků nezávislých testů spotřebitelů snadno vyberete zmrzlinovač s nejlepším poměrem cena – výkon.
- Nasměrujeme Vás cestou nejlevnější ceny na Českém trhu či na nejspolehlivější eshop.
Vítěz testu spotřebitelů roku 2024
Lidovka
ALUM Frostmaster
Zmrzlinovač ALUM Frostmaster:Zmrzlinovač ALUM Frostmaster vám připraví lahodnou ovocnou zmrzlinu. Velmi jednoduše se používá. Stačí …
Více info zdeCena: 832 KčZlatá střední cesta
Rommelsbacher IM 12
Zmrzlinovač Rommelsbacher IM 12: S všestranným výrobníkem zmrzliny Rommelsbacher je velmi snadné vytvářet mražené pochoutky …
Více info zdeCena: 2 069 KčVítěz testu
G3ferrari G2014401 Neve
Zmrzlinovač G3ferrari G2014401 Neve: Zmrzlinovač s kompresorem o kapacitě 1 litr / 0,6 kg zmrzliny. …
Více info zdeCena: 4 842 KčPro náročné
Guzzanti GZ 151A
Zmrzlinovač Guzzanti GZ 151A: Moderní, plně automatický zmrzlinovač Guzzanti GZ 151A je přímo stvořený pro …
Více info zdeCena: 5 499 KčPrůvodce nákupem zmrzlinovače
Zmrzlinovač s chladící nádobou
Na našem trhu jsou k dispozici 2 hlavní typy zmrzlinovačů. Prvním typem jsou zmrzlinovače se speciální chladící nádobou, kterou je potřeba asi jeden den před výrobou zmrzliny předmrazit. Poté vložíte přísady a do 30 minut byste měli mít chutnou a dostatečně vychlazenou zmrzlinu. Tyto typy zmrzlinovačů jsou obvykle cenově dostupnější než zmrzlinovače s kompresorem. Jsou také snadno použitelné s relativně širokou škálou funkcí.
Existují dvě hlavní nevýhody zmrzlinovačů s chladící mísou. Za prvé si musíte přípravu zmrzliny naplánovat předem a za druhé je dost obtížné vyrobit tímto způsobem vetší množství zmrzliny najednou, opět kvůli omezené kapacitě chladící nádoby – mísy. Způsob, jak čelit těmto nevýhodám, je jednoduchý. Stačí si zakoupit několik dalších chladících nádob, ale znamená to zároveň, že vám v mrazáku zaberou opravdu hodně místa.
Součástí plně automatických zmrzlinovačů jsou vestavěné kompresory, takže takovýto přístroj už nevyžaduje žádné předmrazování. Jsou sice dražší než typy s chladícími nádobami, ale za to je jejich použití mnohem pohodlnější, zejména pokud potřebujete větší množství nebo pokud potřebujete zmrzlinu vyrobit rychle. Zapnete jej a nalijete potřebné ingredience. Za pouhých 20 až 40 minut si můžete pochutnat na čerstvě vyrobené zmrzlině. Nejlepší na tom je, že si můžete vyrobit několik dávek za sebou, což je velká výhoda oproti jiným zmrzlinovačům.
TOP 10 Nejlepší zmrzlinovače + recenze dle obsáhlého testu uživatelů v roce 2024
Jakou kapacitu potřebujete
Pro malé a středně velké rodiny od 2 do 5 osob bude 1litrová zmrzlina zřejmě ideální množství. Pokud míváte často hosty nebo máte širší rodinu, může se více hodit i 2litrový zmrzlinovač. Pokud pravidelně pořádáte večírky, tak to už byste potřebovali zmrzlinovač s kompresorem, tedy s vlastní mrazící jednotkou, abyste mohli hostům nepřetržitě servírovat vaši báječnou zmrzlinu.
Jak dlouho trvá vyrobit zmrzlinu?
Všechny zmrzlinovače by měly být schopny vyrobit zmrzlinu asi za 30 minut. Pokud potřebujete zmrzlinu rychle, je třeba vzít v úvahu dobu potřebnou k podávání zmrzliny. Nevidíme to jako překážku, protože součástí většiny zmrzlinovačů jsou časovače. Hlavním rozdílem je délka přípravného procesu u typů s chladící nádobou oproti těm s vestavěným kompresorem, jak uvádíme výše.
Nejlevnější a nejlepší zmrzlinovače
Jogurt, sorbet, gelato
Kromě výroby zmrzliny některé zmrzlinovače nabízejí také nové možnosti jako je výroba dalších lahodných dezertů. Můžou to být jogurty, sorbety a gelato. Pokud chcete všestranného pomocníka s mnoha možnostmi na výrobu dezertů, pořiďte si multifunkční zmrzlinovač.
To by byla určitě výborná volba. Jsou nepatrně dražší, ale opravdu stojí za to. A navíc ušetříte peníze, protože už pro lahodnou zmrzlinu nebo dezert nemusíte utrácet venku, kde je to mnohem dražší.
Výhody zmrlinovačů
- Jednou z hlavních výhod domácího zmrzlinovače je možnost kdykoli vytvořit zdravé dezerty. Vaši domácnost totiž mohou například navštívit nečekaní hosté.
- Další dobrou vlastností těchto strojů je, že se v nich dají bez námahy vyrábět různé příchutě zmrzliny. Hned poté, co vytvoříte jednu směs, můžete ji přelít do misky v mrazáku a udělat další. Dokonce i levnější model dokáže vytvořit spoustu příchutí, protože většina těchto strojů dokáže vytvořit dezerty již za 20 minut.
- Kromě přenosnosti a snadného použití je domácí výroba zdravější než většina mražených dezertů zakoupených v obchodě. Nemusíte si být tak jisti, zda zmrzlina, kterou se chystáte koupit v obchodě, nebyla několikrát rozmrazena, čímž může ztratit svou chuť a zdraví prospěšné látky. Mít domácí zmrzlinovač vám dává možnost vytvořit si vlastní chuť a dát do ní ingredience, o kterých si myslíte, že jsou pro vás prospěšné.
- Pokud hledáte kvalitní stroj za zlomek ceny, můžete se také podívat na nákup odolného zmrzlinovače online. Odolný může vydržet dlouho a může být velmi dobrou investicí, pokud jej plánujete používat velmi často.
- V neposlední řadě vám pořízení domácího zmrzlinovače ušetří čas pří shánění zmrzliny. Stačí si vyhledat recept, shromáždit všechny ingredience a můžete si vyrobit tolik zmrzliny, kolik chcete.
Jak vyčistit zmrzlinovač
Po každém použití vyčistěte svůj komerční nebo domácí zmrzlinovač, abyste měli jistotu, že další várka bude po naplnění přístroje hygienicky bezpečná. Ponecháním i několika kapek sladké mléčné směsi uvnitř zmrzlinovače mezi jednotlivými použitími vytvoříte ideální prostředí pro růst bakterií.
- Vyprázdněte – veškerou nepoužitou směs z mrazicí komory tak, že stroj co nejvíce otevřete, aby mohla odtéct. Rukou v plastové rukavici seškrábněte veškerou ztuhlou zmrzlinu, která se dostala mimo dosah šlehacích nožů. Zkontrolujte, zda je cesta pro průchod vody strojem zcela volná.
- Proplachování – prolijte stroj pro domácí nebo komerční použití studenou vodou tolikrát, dokud nezačne vycházet čirá. Vnitřní komoru zmrzlinovače ještě jednou propláchněte horkou vodou o teplotě nejméně 120 stupňů Celsia. Připravte roztok horké mýdlové vody pomocí mýdla na mytí nádobí a vody zahřáté na teplotu nejméně 140 stupňů. Uzavřete mrazicí komoru tak, aby se v ní udržela voda, a roztok do ní nalijte předtím, než přístroj nastavíte na mycí cyklus. Po skončení mycího cyklu vodu vypusťte. Nalijte do zmrzlinovače čistou vodu, aby se všechno mýdlo odstranilo.
- Rozebírání – zmrzlinovač rozeberte co nejdůkladněji. To by mělo zahrnovat všechny odnímatelné pohyblivé i nepohyblivé části, které přicházejí do styku se zmrzlinou. Pečlivě se podívejte do návodu k obsluze zmrzlinovače, abyste zjistili, které části je doporučeno při čištění odstranit. Komerční stroje mají dávkovací rukojeti a hroty, které pravidelně přicházejí do styku s prsty a zmrzlinou. Tyto špičky a rukojeti by se měly při každém čištění rovněž demontovat a odstranit.
- Namočte – všechny odstraněné části vydrhněte horkou mýdlovou vodou a věnujte zvýšenou pozornost předmětům s rohy a drážkami. Všechny drhnuté předměty umístěte do velkých van s dostatečným množstvím horké mýdlové vody, aby byly ponořené. Do vany přidejte lžíci bělidla, abyste zničili všechny bakterie, které dosud mohly přežít. Až horká voda zcela vychladne, vytáhněte oddělené části a důkladně je opláchněte v čisté vodě. Kousky položte na čisté, suché ručníky a nechte je uschnout na vzduchu.
- Znovu sestavte – čistým hadříkem otřete vnitřek přístroje, abyste si byli jisti, že je suchý. Všechny zmrzlinovače jsou konstruovány odlišně a mohou vyžadovat zpětné složení dílů ve stanoveném chronologickém pořadí. Zmrzlinovač znovu sestavte podle pokynů uvedených v návodu ke stroji, a to čistýma rukama nebo v rukavicích.
- Domácí zmrzlinovače – malý zmrzlinovač pro domácí použití ihned po použití opláchněte a umyjte, aby sladká směs uvnitř nezaschla a nevytvořila lepkavou hmotu podobnou lepidlu. Proveďte podobná opatření jako u komerčních strojů, abyste stroj mezi jednotlivými použitími zcela vydezinfikovali. Přečtěte si konkrétní pokyny k čištění pro váš domácí model, abyste si byli jisti, že každý krok provádíte správně.
Cena
Nejmenší a nejlevnější zmrzlinovače bez kompresoru začínají na částce 500 Kč. Do částky 1 000 Kč pořídíte základní modely zmrzlinovačů do výkonu 12 W, vyrobené z plastu. Dražší typy mají větší objem nádoby, do 1 litru, a nádoba je vyjímatelná. Výkon vzrůstá na 15 W.
Pokud hledáte model s kompresorem a ještě větší nádobou, tedy cca 1,5 litru, tak si připravte sumu od 2 000 do 5 000 Kč. Jsou technologicky propracovanější a mají mnohem vyšší příkon – 135 W až 150 W.
Pokud chcete velký a výkonný zmrzlinovač, tedy s výkonem až 180 W a objemem nádržky až 2 litry, s příslušenstvím a z nerezu, připravte si na nákup více než 5 000 Kč. Profesionální výrobníky zmrzliny mohou stát i více než 120 000 Kč.
Zdroj:
https://medium.com/@cooldesserts/5-advantages-of-a-home-made-ice-cream-maker-219363cc224b
https://www.choice.com.au/home-and-living/kitchen/benchtop-cooking/articles/should-you-buy-an-ice-cream-maker