Vybíráme Nejlepší automatickou pračku roku 2024 NECHTE SI PORADIT NAŠIM TESTEM & NEZÁVISLOU RECENZÍ
- Šetříme Vám čas, peníze a nervy při hledání nejlepší automatické pračky.
- Podle výsledků nezávislých testů spotřebitelů snadno vyberete automatickou pračku s nejlepším poměrem cena – výkon.
- Nasměrujeme Vás cestou nejlevnější ceny na Českém trhu či na nejspolehlivější eshop.
Víte, jak si vybrat tu nejlepší automatickou pračku?
Doby, kdy hospodyňky máchaly prádlo v potoce nebo jej drhly na valše, jsou naštěstí nenávratně pryč. Dnes se praní prádla stalo pohodlným procesem, o kterém mnohdy vůbec nevíte. Z pračky se tak stal nedoceněný pomocník každé domácnosti, jež dře mnohem více než takový sporák nebo mixér. Vybírání té správné automatické pračky by však mohlo někomu nadělat nemalé problémy, a proto se v dnešním článku podíváme na pár užitečných rad a tipů, jak si správnou pračku vybrat.
Vítěz testu spotřebitelů roku 2024
Lidovka
CANDY RO4 274DWMS7/1-S RapidÓ
Úzká pračka CANDY RO4 274DWMS7/1-S RapidÓ: Úzká pračka s předním plněním CANDY RO4 274DWMS7/1-S RapidÓPračka s předním plněním Candy RO4 …
Více info zdeCena: 7 469 KčZlatá střední cesta
HOOVER HWP 48AMBC7/1-S
Pračka HOOVER HWP 48AMBC7/1-S: Haier Candy Hoover Pračka s předním plněnímHOOVERHWP 48AMBC7/1-SH-WASH 500 Pračka s předním plněním HOOVER HWP …
Více info zdeCena: 10 490 KčVítěz testu
HOOVER OW50-BP12307-S
Úzká pračka HOOVER OW50-BP12307-S:HaierCandyHooverVypnutoVypnuto Úzká pračka s předním plněnímHOOVEROW50-BP12307-SKompaktní a nabitá technologiemi – nejmenší pračka na trhu. To jsou slova, která …
Více info zdeCena: 14 990 KčPro náročné
LG FA94V5UVW0 + LG RC91V5AV6N
Set pračka a sušička LG FA94V5UVW0 + LG RC91V5AV6N:Rádi byste si ušetřili spoustu času a práce se špinavým prádlem? Praktický …
Více info zdeCena: 28 390 KčPožadujete horní nebo spodní plnění?
Pračka se sušičkou může disponovat jak vrchním, tak i spodním plněním. Zezačátku je proto dobré si toto zásadní kritérium při výběru pračky ujasnit. Pračka, do které budete prádlo dávat shora je méně náročná na prostor, a proto se výborně hodí do stísněných prostor. K vložení nebo vyndání oblečení totiž potřebujete pouze malý prostor nad spotřebičem.
Na takovou pračku ovšem nemůžete nic umístit, neboť budete její víko neustále otvírat. Pračka s plněním zepředu většinou disponuje průhledným víkem bubnu, díky kterému vidíte, v jakém stavu je právě proces praní. Na takový spotřebič můžete umístit i sušičku, čímž ušetříte ve vaší koupelně či prádelně obrovské množství místa. Nevýhodou je potřeba většího prostoru před spotřebičem, a to kvůli otevírání již zmíněných skleněných dvířek.
TOP 10 – Nejlepší automatické pračky podle testu spotřebitelů v roce 2024
Kam chcete pračku umístit?
Před samotným nákupem si dobře rozmyslete, kam pračku umístíte. Automatická pračka je u drtivé většiny lidí umístěna v koupelně či kuchyni, a to z důvodu snadného napojení na odtok. Koupelna však bývá nejmenší místností v celém bytě, a proto si pečlivě změřte potencionální prostor, ve kterém bude spotřebič umístěn.
Pračky s horním plněním jsou o něco užší, jejich šířka dosahuje 40 až 45 centimetrů, hloubka kolem 60 centimetrů a výška přibližně 90 centimetrů. Oproti tomu pračky s předním plněním jsou nabízeny i ve speciální úzké variantě. Díky menším rozměrům se tak tento typ spotřebiče daleko lépe hodí například k zastavění do kuchyňské linky. Nezapomeňte ovšem na potřebu otvírat přední dvířka, protože bez nich je vám tato pračka doslova k ničemu.
nejlevnější a nejlepší automatické pračky
Jaký chcete objem bubnu?
Objem bubnu bude nejvíce záviset na množství praného prádla. Asi všem je jasné, že jiné požadavky bude mít člověk žijící sám a zcela odlišné pak bude požadovat rodina s malými dětmi, kde se pere prakticky denně. Pro jednoho člověka bude bohatě stačit objem bubnu 4 kilogramy, který nabízí například pračka AEG.
Oproti tomu pro rodinu je minimální objem 6 kilogramů, avšak klidně může být i větší. Je dobré plnit kapacitu pračky naplno v závislosti na zvoleném programu. Tím se stane praní prádla mnohem efektivnější a vy ušetříte peníze nejen za elektřinu, ale také za vodu. Například pračka Beko nabízí objem až 9 kilogramů v energetické třídě A+++. Jde tedy o velice úsporný spotřebič nabízející více než 10 pracích programů, který bude určitě vyhovovat každé náročnější rodině.
Proč si pořídit pračku se sušičkou?
Set pračka a sušička se stává poslední dobou stále populárnější. Hodí se zejména pro ty, kteří nemají v domácnosti dostatek prostoru na usušení vypraného prádla. Typicky se bude jednat o lidi žijící v panelových domech. Pračka se sušičkou funguje úplně stejně jako třeba pračka s předním plněním, ovšem s tím rozdílem, že vytahujete prádlo zcela suché. Velkým nedostatkem je ovšem fakt, že sušička nedokáže usušit stejný objem oblečení, který dokáže pračka vyprat.
Nemůžete tak plnit buben vašeho spotřebiče až po okraj. U těchto kombinovaných zařízení tedy dochází k daleko větší spotřebě energie, a i přesto se občas stane, že budete muset prádlo dosušit na šňůře. V kombinovaných setech navíc trvá sušení velmi dlouho. Pokud si tedy chcete sušičku pořídit, zakupte si ji jako samostatný spotřebič, a nikoliv v kombinaci s pračkou.
Na co se zaměřit při výběru automatické pračky?
Drtivá většina z vás pravděpodobně sáhne k zakoupení automatické pračky, kterou na začátku jednoduše nastavíte, a přístroj se již o všechno postará. Důležitá je srozumitelnost obsluhy a ovládání pračky. V této oblasti je jasným vládcem pračka Whirlpool, ke které automaticky dostanete srozumitelný návod k obsluze přeložený hned do několika světových jazyků. Pračky tohoto výrobce jsou navíc energeticky velice úsporné a disponují dostatečně velkými bubny.
V případě, že vlastníte cenné značkové oblečení, tak oceníte funkci Program Colours, který zajišťuje dlouhodobou ochranu barev, neboť je prádlo prané při nízkých teplotách atakujících hranici 15 °C. Například černé prádlo dokáže udržet bez nežádoucích vyblednutí. Bílé prádlo pak nezešedne ani nezežloutne, což oceníte zejména u drahých bílých košil.
Co dělá pračku ekologickou?
Modely musí získat nejlepší výsledky ve čtyřech klíčových hodnoceních vlivu na životní prostředí:
- Úspora vody: Pračky hodnotíme podle celkové spotřeby vody (teplé a studené) na kilogram prádla. Nejúspornější modely v našem hodnocení spotřebují v průměru 4 litry vody, což je o 75 % méně než starší modely.
- Energetická účinnost: Počítáme, kolik elektřiny je potřeba na provoz pračky, ohřev vody a sušení prádla po vyprání. Pračky, které při odstřeďování prádla odčerpávají více vody, potřebují během cyklu sušení méně energie, čímž získávají vyšší hodnocení.
- Spolehlivost značky: Pračky, u kterých je menší pravděpodobnost, že se rozbijí, budou pravděpodobně potřebovat méně oprav a mohou zůstat déle v provozu. To je lepší pro životní prostředí, protože se snižuje množství odpadu a dopady výroby náhradních dílů na životní prostředí; jsou to také lepší investice.
- Šetrnost: Při měření šetrnosti stroje k praným tkaninám se zaměřujeme na jeho šetrnost. Koneckonců, čím déle vaše oblečení vydrží, tím menší je pravděpodobnost, že ho budete muset vyměnit. Celosvětová spotřeba oblečení se za posledních 15 let zdvojnásobila, přičemž podíl těžko recyklovatelného syntetického polyesteru v oblečení se od roku 2000 zdvojnásobil. To vyvolalo znečištění mikroplasty a odpady, které mohou poškodit mořské mikrosystémy a vystavit člověka kontaktu s rybami a korýši, kteří byli kontaminováni požitím těchto potenciálních toxinů. A to nepočítáme materiály a emise uhlíku použité k výrobě a výměně oblečení.
Kolik stojí provoz pračky?
Podle ČEZ organizace je průměrná cena elektřiny v zemi (k březnu 2022) 6 Kč/kWh. Hlavními faktory, které ovlivňují, kolik energie pračka spotřebuje, jsou její stupeň účinnosti (pračky jsou hodnoceny stupni A-G) a délka a teplota praní.
9kg pračka se stupněm D spotřebuje v průměru 0,76 kWh na cyklus. To znamená, že každý cyklus stojí 4,4 Kč – za rok 270 cyklů to znamená náklady 1 200 Kč. Zatímco 9kg pračky se stupněm A spotřebuje na jeden cyklus 0,49 kWh, což znamená, že při stejném množství použití stojí jeden cyklus 2,9 Kč a 797 Kč ročně. To je mnohem méně, než kolik stojí provoz sušičky prádla. Snížení teploty může tyto hodnoty výrazně ovlivnit. Redakce spotrebice-recenze.cz zjistila, že přechodem ze 40 na 20 °C se ušetří 62 % spotřebované energie.
Jaké další funkce může mít vaše pračka?
Nejčastější speciální funkcí bývá u pračky odložený start nebo odložený konec. Neobvyklé je ovšem sprchování prádla, kdy je oblečení během praní dodatečně propírané, což umožňuje dosáhnout mnohem kratší doby praní s ušetřením nemalých nákladů za energie. Takovou funkci nabízí například pračka Bosch. Samozřejmostí je dětská pojistka, která zabrání vašim ratolestem v nechtěném zapnutí spotřebiče. Některé přístroje umí i zablokovat veškerá tlačítka, jako například pračka IG, díky čemuž budou vaše děti opravdu chráněny před potencionálním nebezpečím.
Přínosy automatické pračky
- Snadné použití – důvodem použití pračky je pohodlí a od plně automatických funkcí můžete očekávat maximální pohodlí. Pračku připojíte na stálý přívod vody a vložíte do ní prádlo. Zapnete a pračka udělá vše automaticky. Od naplnění vodou až po mycí cykly nebo časování je o tento aspekt postaráno. Po vyprání prádla se pračka automaticky zastaví.
- Menší spotřeba vody – díky efektivnímu pracímu cyklu a vestavěné funkci automatického napouštění vody si pračka v závislosti na váze prádla určí potřebné množství vody. Podle testů výrobců plně automatické pračky šetří vodu, zejména pokud potřebujete vyprat menší množství prádla. Tímto způsobem můžete efektivně snížit své účty za vodu.
- Kompaktní velikost – můžete očekávat, že nejnovější automatická pračka zabere méně místa v koupelně či prádelně.
- Možnost předpírky – každý nerad prádlo před vložením do pračky ručně předpírá, naštěstí současné plně automatické pračky tuto funkci nabízejí automaticky.
Jak poznám špatná ložiska?
Nezapomeňte pračku čistit
Otázku, jak vyčistit pračku si pokládá mnoho hospodyněk. Jde však o poměrně jednoduchý proces, na kterém rozhodně není nic těžkého. Do přihrádky na prací prášek nasypte sodu a oddíl pro máchání naplňte octem. Nastavte na pračce nejvyšší teplotu a nejdelší cyklus. Ještě před fází máchání proces přerušte a nechte takto buben vylouhovat. Následně můžete pračku opět spustit, tím je čištění pračky hotové. Tento cyklus můžete podle potřeby několikrát opakovat. Ještě před prvním praním oblečení pusťte pračku na prázdno, abyste se zbavili posledních známek sody a octa.
Nyní byste měli mít jasnější představu o tom, jakou pračku vlastně potřebujete. Vybírejte ovšem pečlivě a pouze zboží od prověřených a známých výrobců. V opačném případě byste za několik dní museli pračku reklamovat nebo na internetu zadávat heslo opravy praček, což jistě nikdo z vás nechce.