
TOP 10 Recenze nejlepší televize roku 2023 15 nej modelů v roce 2023 jsou LG, Philips, Samsung a sony
- Šetříme Vám čas, peníze a nervy při hledání nejlepších televize.
- Podle výsledků nezávislých testů spotřebitelů snadno vyberete televizy s nejlepším poměrem cena – výkon.
- Nasměrujeme Vás cestou nejlevnější ceny na Českém trhu či na nejspolehlivější eshop.
Vítěz testu spotřebitelů roku 2023
Lidovka
43″ LG 43UQ7500
Televize 43″ LG 43UQ7500:43 LG 43UQ7500 SMART LED s rozlišením 4KTelevize LG 43UQ7500 SMART LED zdokonalí váš zážitek ze sledování oblíbených filmů …
Více info zdeCena: 7 490 KčZlatá střední cesta
43″ Sony Bravia KD-43X85K
Televize 43″ Sony Bravia KD-43X85K: Se Sony BRAVIA KD-43X85K objevíte úplně novou kvalitu obrazu i při sledování sportovních událostí nebo …
Více info zdeCena: 19 990 KčVítěz testu
50″ Sony Bravia XR-50X90S
Televize 50″ Sony Bravia XR-50X90S:Televize Sony Bravia XR-50X90S SMART ANDROID LED s perfektním obrazem a zvukemTelevize Sony Bravia XR-50X90S SMART ANDROID LED …
Více info zdeCena: 26 690 KčPro náročné
55″ Samsung QE55Q80C
Televize 55″ Samsung QE55Q80C:Dokonalá symfonie brilantních barev a zvuku televizoru Samsung QE55Q80C SMART QLEDBohatý a čistý kontrast televizoru Samsung QE55Q80C SMART …
Více info zdeCena: 34 990 KčSpolečnost Samsung získala ve většině kategorií pět hvězd, s výjimkou kategorie snadného použití a poměru ceny a kvality, kde získala čtyři hvězdy. To nás přivádí zpět k naší původní otázce: Stojí to za to, zaplatit víc za špičkovou televizi, i když levnější modely také dobře zvládnou ten základ, který od nich potřebujeme? Nakonec jen vy sami musíte rozhodnout, který televizor je pro vaše potřeby a rozpočet ten nejlepší a my věříme, že vám v rozhodování naše hodnocení pomohou.
Samsung mohl být celkově vyhodnocen jako nejlepší značka, ale objevily se velmi pozitivní recenze i na jiné značky. Společnost Sony, která v loňských hodnoceních neměla moc štěstí, byla opět oceněna za kvalitu obrazu a zároveň s letošním vítězem získala pět hvězd. Panasonic, Hisense a JVC obdrželi pět hvězd v kategorii snadného použití, přičemž JVC jako jediná značka dosáhla pěti hvězd v hodnocení poměru mezi cenou a kvalitou.
Podívejme se nyní, co nám letošních devět nejlepších značek u svých nových televizorů nabízí.
Co je třeba zvážit při nákupu televize
Co byste tedy měli od nové televize očekávat? V dnešní době se setkáváme s mnoha termíny, takže může být obtížné udržet si přehled a krok s dobou. Ukážeme vám několik konkrétních faktorů, které je třeba zvážit při nákupu nové televize, včetně ceny, velikosti a typu.
Nejlepší televize v roce 2023 podle obsáhlého testu spotřebitelů
Cena
Zjistili jsme, že zákazníci utratí průměrně 35 000 Kč za novou televizi. To se může zdát sice hodně, ale když si uvědomíte, že např. cena televize takové značky jako je LG se vyšplhá klidně na 940 000 Kč, tak to jen ukazuje, že si tedy dost lidí kupuje v podstatě levnější modely za pár tisíc korun. A když se vám naskytne nějaká opravdu výhodná koupě, třeba když narazíte na 55palcovou chytrou televizi Philips 4K Smart za méně než 14 000 Kč, tak to už určitě stojí za to si ji pořídit.
Velikost
Pokud jste nadšencem pro domácí kino, pak doporučujeme koupit největší televizi, jakou si můžete dovolit! A jestli jste ve svých nárocích na televizi a její sledování řekněme střídmější, pak bude vaše rozhodování dost záležet i na mnoha dalších faktorech jako např. jak daleko od televize budete sedět, což do jisté míry určuje velikost vašeho pokoje. Doporučujeme, abyste seděli 1,5 až 2,5násobek úhlopříčky televizoru od HD televizorů a 1 až 1,5násobek úhlopříčky obrazovky od vašeho televizoru 4K, abyste zajistili přiměřené a ne úplně škodlivé zatížení vašich očí, ale také přiměřené držení celého těla.
- Pro televizory HD s úhlopříčkou 55 palců to je vzdálenost kdekoli od asi 2,15 m do 3,66 m
- U 4K TV to odpovídá přibližně 1,37 až 2,15 m pro stejnou velikost obrazovky
To se může některým zdát asi moc blízko, takže se určitě vyplatí vyzkoušet si velikosti obrazovek a vzdálenost od nich už v obchodě, a nezapomenout při tom na velikost vaší místnosti a to, jak daleko bude váš gauč. Kromě toho třetina (35 %) respondentů v našem průzkumu uvedla, že velikost obrazovky jejich televize je mezi 50 a 60 palci, takže v tomto směru se hodí následovat tyto spokojené zákazníky.
96% uživatelů, kteří vlastní větší televizor od 55″ (139cm) doporučují ke zvýšenému požitku ze sledování zakoupit soundbar a následně ho umísťují pod televizor.
Typ
Na trhu existuje řada různých typů televizorů a zde je význam zkratek, se kterými se při nákupu můžete setkat:
- 3D TV: umožňuje sledovat televizi ve třech rozměrech, takže se cítíte, jako byste byli součástí akce.
- 4K TV: je čtyřnásobné rozlišení běžného HD TV, přesněji jde o rozlišení 3840 × 2160, což znamená lepší kvalitu obrazu s bohatšími a jasnějšími detaily.
- 8K TV: je osmkrát vyšší rozlišení oproti běžným HD TV, jde přibližně o rozlišení 8000 pixelů. V současné době je k dispozici omezený nativní obsah v rozlišení 8 kB, takže přechod na 8 kB se bude lišit v závislosti na kvalitě a rozlišení zdrojového obsahu.
- LED: je anglická zkratka pro „diodu emitující světlo“ a jde o použití diod, které vyzařují světlo, což umožňuje televizoru fungovat s tenčím profilem a zároveň přináší potenciálně vyšší energetickou účinnost.
- LCD: znamená „displej z tekutých krystalů“, přičemž LCD televizory už jsou poněkud starší technologií, která k osvětlení displeje používá zářivky.
- OLED: zkratka pro „diodu emitující organické světlo“, což znamená, že světlo pochází ze samotné diody, může se automaticky zapínat a vypínat, a také se tato technologie může pochlubit nejčernější z černých barev ve srovnání s LED a LCD.
- QLED: zkratka pro Quantum Dot LED, která je v podstatě inovací starých známých LCD/LED, tyto televize se mohou pochlubit silně nasycenými a přesně definovanými primárními barvami.
- ULED: (také známý jako Ultra LED) není jediná technologie, ale zahrnuje Ultra-Wide Color Gamut, Ultra Local Dimming, Ultra 4k Resolution a Ultra Smooth Motion Rate.
Podpora HDR
HDR přináší vysokou úroveň detailů v nejtmavších a nejsvětlejších částech obrazu a zlepšuje rozsah barev. Můžete se setkat s různými formáty HDR, jako je HDR10, Dolby Vision, HDR 10+ a HLG (Hybrid Log-Gamma), ale pokud má displej nějakou podporu HDR, můžete začít. Rozdíly mezi formáty jsou minimální.
Obnovovací frekvence
Displeje Smart TV nabízejí obnovovací frekvence 60 Hz nebo 120 Hz. Toto měření udává, kolikrát se obraz resetuje za sekundu. Čím vícekrát se obnoví, tím ostřejší obraz zůstane a tím méně zaznamenáte pohybové rozmazání. Vysoká obnovovací frekvence je vynikající při sledování sportu, ale buďte opatrní při sledování filmů s vyšší obnovovací frekvencí. Filmy zobrazené tímto způsobem mohou získat vzhled, který nenapodobuje to, co byste viděli v kině. Pravděpodobně budete udržovat obnovovací frekvenci nastavenou na 60 Hz pro většinu obsahu, a to i na televizoru vyšší třídy.
nejlevnější a nejlepší televize
Jak vybírat televizi
Řekli bychom, že teď může být ten správný čas na nákup nové televize. Výrobci se neustále snaží navzájem se překonávat začleňováním a vyvíjením nových a pokročilejších technologií tak, aby přinášeli zákazníkům zážitek ze sledování na špičkové úrovni. No a díky toho musí být také ti, kteří chtějí využívat nejmodernější zařízení, připraveni zaplatit pořádné částky, protože takové televize často stojí třeba 115 000 Kč a klidně i více. Při koupi tak drahé televize může být užitečné vybírat spíše mezi renomovanými značkami s kvalitním záručním servisem, aby se vám taková koupě vyplatila i v případě, kdyby byla nutná třeba nějaká oprava. V každém případě můžete čekat, že dostanete v podstatě to, za co platíte, a je dobré si uvědomit, že větší značky si svou dobrou pověst musely zasloužit, proto jim můžete důvěřovat.
Hodnocení nejlepších televizí
Podle spokojenosti zákazníků jsme nejlépe hodnocené značky seřadili podle jednotlivých kategorií:
- Nejlepší celkově: Společnost Samsung byla hodnocena jako nejlepší z hlediska celkové spokojenosti, následovaná společnostmi Panasonic a Sony
- Nejlepší kvalita obrazu: Společnost Samsung byla ohodnocena jako nejlepší za kvalitu obrazu, následovaly Sony a LG
- Nejlepší v kategorii snadného používání: Panasonic byl nejlépe hodnocen z hlediska snadného používání, následovaly JVC a Hisense
- Nejlepší poměr ceny a kvality: Společnost JVC byla hodnocena jako nejlepší v poměru ceny a kvality, za ní se umístily značky Hisense a Xiaomi
- Nejlepší kvalita zvuku: Společnost Samsung byla hodnocena jako nejlepší z hlediska kvality zvuku, následovaly Panasonic a LG
- Nejlepší inteligentní kompatibilita: Společnost Samsung byla hodnocena jako nejlepší z hlediska inteligentní kompatibility následovaná společnostmi Sony a LG
Vysvětlení typů televizí
Naše recenze se týkají všech typů televizí, včetně Ultra HD, Full HD, 4K, 8K, LED, OLED, QLED, HDR10, HDR10 +, Dolby Vision. Čtěte dále a zjistěte, co to všechno znamená.
Rozlišení
Rozlišení označuje počet pixelů, které může televize zobrazit. K dispozici jsou dvě možnosti rozlišení:
- Ultra HD: určené pro akční filmy, hry, sport a další dynamický obsah.
- Full HD: navrženo pro veškerý běžný obsah a disky Blu-Ray.
Rozdíl mezi nimi je ten, že televize Ultra HD mají čtyřnásobek pixelů oproti televizím Full HD.
- 4K: je dalším krokem od Full HD, je také známé jako Ultra HD a vyplní obrazovku více než 8 miliony pixelů. Ve výsledku je obraz mnohem detailnější a barevnější.
- 8 kB: vyplní obrazovku 33 miliony pixelů, což je čtyřikrát více než u 4K televizí.
Technologie obrazovky
Technologie obrazovky není tak snadné vysvětlit jako rozlišení televizoru, protože každá značka k tomu přidává ještě spoustu své vlastní terminologie.
- LED: je typ LCD televize, který k podsvícení obrazovky používá „diody emitující světlo“. Je to obvykle nejdostupnější varianta, ale jsou tlustší a těžší než televizory OLED a QLED.
- OLED: tento typ používá diody emitující organické světlo. Tato technologie umožňuje, aby televizory byly tenké a lehké.
- QLED: ochranná známka společnosti Samsung, „Quantum Dot Light Emitting Diodes“ absorbuje a redistribuuje světlo dodávané LED panelem a vytváří jasnější zdroj světla. Tyto televize nejsou tak tenké jako televize OLED a spoléhají na technologii LCD.
Vysoký dynamický rozsah (HDR)
Kromě rozlišení potřebujete také „vysoký dynamický rozsah“ (HDR), aby mohla televize produkovat vyšší kontrast, barvy a jas. Existují tři různé typy HDR:
- HDR10 : je standardem veškerého obsahu HDR s 10bitovou barvou. Všechny značky televizí podporují HDR10.
- HDR10 +: je nejnovější z formátů HDR, které navíc používají dynamická metadata, což znamená, že každý videosnímek má své vlastní nastavení jasu, kontrastu a barevné úrovně pro zvýšení kvality obrazu. HDR10+ podporují Samsung, TCL a Panasonic.
- Dolby Vision: obsah ve formátu Dolby Vision s 12bitovou barvou vyžaduje pro přehrávání konkrétní hardware. Dolby Vision podporují Sony, LG, Panasonic a Hisense.
Jak vyčistit televizní obrazovku
Postup, jak vyčistit obrazovku televizoru ve 4 snadných krocích:
- Vypněte televizor – než se pustíte do čištění, je nejlepší vypnout napájení televizoru – to vám pomůže zjistit, kde se prach a nečistoty nahromadily, a zároveň dá televizoru možnost vychladnout. Teplé nebo horké obrazovky se totiž hůře čistí.
- Otření suchým hadříkem – měkkým hadříkem, který nepouští vlákna, jemně krouživými pohyby otřete obrazovku, abyste odstranili prach, nečistoty nebo žmolky. To „jemně“ je obzvláště důležité – pokud byste drhli příliš silně, mohli byste způsobit, že se tekuté krystaly uvnitř televizoru s plochou obrazovkou špatně vyrovnají nebo shoří. Ať už děláte cokoli, nepoužívejte papírové utěrky. Mohou obrazovku poškrábat a zanechat na ní zbytky.
- Vyzkoušejte mokrý hadřík na silnější skvrny – někdy skvrny vyžadují trochu více péče. Pokud se snažíte vymazat mastné šmouhy a suchý hadřík to nezvládne, zkuste jako další použít vlhký hadřík, který nepouští vlákna. Nezapomeňte nastříkat vodu přímo na čisticí hadřík, nikoli na obrazovku televizoru, a poté ji jemnými krouživými pohyby otřete.
- Vyzkoušejte mýdlo na nádobí – pokud byl televizor potřísněn jídlem (stává se to!), zkuste použít vlastní roztok na čištění obrazovky. Stačí přidat kapku mýdla do čtvrtiny šálku vody, promíchat a nanést na měkký hadřík. Jemně skvrnu setřete a poté povrch znovu otřete suchou utěrkou z mikrovlákna.
Zdroj:
https://bungalow.com/articles/how-to-clean-your-tv-screen-in-four-easy-steps#how-to-clean-your-tv-screen-in-4-easy-steps
https://www.lifewire.com/choosing-a-smart-tv-5204720