✨ TOP 10 Recenze nejlepší zimní pneumatiky roku 2024 porovnání 10 nejlepších zimních pneumatik, jak a které vybrat?
- Šetříme Vám čas, peníze a nervy při hledání nejlepších zimních pneumatik.
- Podle výsledků nezávislých testů spotřebitelů snadno vyberete zimní pneumatiky s nejlepším poměrem cena – výkon.
- Nasměrujeme Vás cestou nejlevnější ceny na Českém trhu či na nejspolehlivější eshop.
Velikost je podstatná
V každém případě, pokud jdete kupovat nové pneumatiky, potřebujete vědět, jak velké pneumatiky vlastně na svůj vůz potřebujete. Jak tento důležitý údaj zjistíte? Rozměry vhodných pneumatiky na váš vůz máte napsané ve velkém technickém průkazu.
Druhá možnost je zjistit rozměr z pneumatik, které právě na vozu máte. Pokud však nejste prvním majitelem vozu, dejte si pozor. Může se stát, že na voze jsou pneumatiky s jiným než předepsaným rozměrem.
A co vlastně uvedená čísla a písmena, která najdete na samotných pneumatikách i v techničáku, znamenají? Na pneumatice je například uvedené 195/65 R15 91T. První číslo, tedy v našem případě 195, udává šířku pneumatiky uvedenou v milimetrech. Druhé číslo, tedy v našem příkladu 65, je profilové. Jde o poměr výšky a šířky udaný v procentech.
Písmeno R označuje konstrukci pneumatiky. Setkat se můžete ještě s písmeny D a B. D znamená digonální a B je bias belted. Číslo 15 značí průměr ráfku v palcích. Poslední číslo a písmeno je indexem zátěže a rychlosti. První z nich označuje maximální možné zatížení pneumatiky. Nikdy si nepořizujte pneumatiky s nižším indexem než je uvedený v technickém průkazu, s vyšším si pořídit můžete. Jízdní komfort se však může zhoršit. Index rychlosti určuje maximální rychlost, na kterou je pneumatika konstruovaná.
Vítězové testu spotřebitelů roku 2024 v kategorii – Nejlepší zimní pneumatiky
Lidovka
Fortune FSR902 155/65 R13 73 T
Zimní pneu Fortune FSR902 155/65 R13 73 T:Zimní počasí často řidičům přináší nečekané situace. A …
Více info zdeCena: 992 KčZlatá střední cesta
Nexen WinGuard Snow G3 185/55 R15 82 H
Zimní pneu Nexen WinGuard Snow G3 185/55 R15 82 H:Led, sníh a mrazivý chlad zimního …
Více info zdeCena: 1 815 KčVítěz testu
Windforce Snowblazer Max 215/75 R16 C 113/111 R
Zimní pneu Windforce Snowblazer Max 215/75 R16 C 113/111 R:Zimní počasí dokáže řidičům připravit nečekané …
Více info zdeCena: 2 041 KčPro náročné
Laufenn Lw31 I Fit + 225/45 R18 95V XL Zimní
Zimní pneu Laufenn Lw31 I Fit + 225/45 R18 95V XL Zimní:Zimní počasí může řidičům …
Více info zdeCena: 2 395 KčKdy přezout na zimní pneumatiky?
Pokud se budete řídit zákonem, pak je nutné přezout na počátku listopadu. Zákon nařizuje používání zimních pneumatik nebo řetězů na označených úsecích od 1. listopadu do 31. března. Odborníci však doporučují začít používat zimní pneumatiky již, pokud teplota dlouhodobě klesla pod 7 stupňů. Určitě není vhodné čekat na první sníh. Letní pneumatiky totiž mění své jízdní vlastnosti nejen na sněhu, ale také na chladné vozovce. Při nízkých teplotách tyto pneumatiky tvrdnou a ztratí přilnavost.
Moderní směs zimní pneumatiky je na bázi siliky (náplň na bázi oxidu křemičitého). Ta se lépe přizpůsobuje zimním podmínkám. Nabízí lepší jízdní vlastnosti a vyšší přilnavost k vozovce. Ve sněhu navíc zimní pneumatika zabírá mnohem lépe než letní pneumatika.
TOP 10 – Nejlepší zimní pneumatiky v roce 2024 podle testu motoristů
Roli hraje hloubka dezénu
Zákon určuje minimální hloubku dezénu zimních pneumatiky na 4 mm u vozidel do 3,5 tuny. Těžší vozidla musí mít vzorek ještě o dva milimetry vyšší. Čím více opotřebovaný vzorek na zimní pneumatice budete mít, tím větší riziko smyku a ovladatelnosti vozu vám hrozí. Pamatujte však na to, že tato pravidla platí striktně jen v naší republice. V ostatních zemích se minimální hloubka dezénu může lišit.
Myslete také na to, že čím více máte pneumatiku sjetou, tím delší je brzdná dráha. Opotřebením se samozřejmě původní vlastnosti pneumatiky mění.
nejlevnější a nejlepší zimní pneumatiky
Tvary vzorku zimních pneumatik
Stejně jako u letních i u zimních pneumatik rozlišujeme tři druhy dezénů. Jedná se o symetrický, asymetrický a směrový dezén. V případě asymetrického vzorku nemusíte při obouvání na auto přemýšlet, kam kterou pneumatiku umístíte. Všechny jsou totiž stejné.
Pokud zakoupíte asymetrické pneumatiky, je nutné dodržet vnější a vnitřní strany, protože každý strana pneumatiky má jiný úkol a jiné vlastnosti. Kam pneumatiku dát zjistíte pomocí označení inside a outside. Pozor při obouvání si dávejte také v případě, že jste si pořídili směrové pneumatiky. V tomto případě je nutné sledovat šipku, která musí směřovat dopředu.
Šířka zimní pneumatiky
Šířka pneumatiky je jedním z parametrů, na které byste si při výběru měli dát pozor. V zimním období jsou vhodnější užší pneumatiky. Zejména pak do sněhových podmínek. Širší zimní pneumatiky jsou sice bezpečnější na suché vozovce, protože lépe sedí na rovině i v zatáčkách, ale na mokru pak plavou a zvyšují riziko aquaplaningu.
Hraje roli cena?
Otázka je možná špatně položená. Cena hraje roli snad vždycky. Ať už kvůli omezenému rozpočtu nebo kvůli kvalitě. Při výběru pneumatik, a to nejen těch zimních, byste však měli počítat s tím, že je lepší investovat více. Vždyť dáváte všanc život svůj i ostatních.
Druhou otázkou je, zda vsadit na nejznámější značku a kupovat jen to nejlepší. V dnešní době, kdy je nabídka zimních pneumatik opravdu velmi široká není na tuto otázku zrovna jednoduché odpovědět. Mimo jiné záleží také na tom, co od pneumatiky očekáváte. Vhodné je před výběrem pneumatiky sledovat srovnávací testy, ideálně německý ADAC. Ano, je to pracnější, ale zase budete mít jistotu, že koupíte právě to, co jste si pro svého plechového miláčka představovali.
Další možnosti je dát na rady zkušenějších, případně sáhnout po osvědčené značce. Pokud koupíte pneumatiky Michellin nebo například Bridgestone, určitě nic nezkazíte. Je však možné, že na trhu existují stejně kvalitní, ovšem levnější modely. Poslední možnost je nechat výběr na autoservisu. Pak je však možné, že zaplatíte více, než by bylo třeba.
Obecně vzato platí, že kvalitu za poměrně slušnou cenu nabízí značky jako Sava, Barum nebo Kleber.
Celoroční pneumatiky?
Možná si říkáte, proč byste si měli pořizovat zimní a letní pneumatiky, když můžete koupit univerzální. Upřímně, vždy je lepší pořídit si dvoje pneumatiky, ale v dnešní době už seženete i celoroční kvalitní pneumatiky. Stále se však samozřejmě nechovají tak dobře, jako zimní pneumatiky. Pokud však nejezdíte na hory a sníh vídáte za volantem opravdu jen výjimečně, pak není problém koupit právě celoroční pneumatiky.
Vše má však své pro a proti. Ačkoli jste třeba sváteční jezdci a v zimě moc nevyjíždíte, musíte myslet na zákon. Pokud bude vzorek nižší než 4 mm, vyjet už nemůžete. Na léto jde přitom o dostatečnou výšku dezénu. Na zimu tak beztak nezbude nic jiného, než pořídit pneumatiky nové. Pravda však je, že ušetříte minimálně pár zim náklady na přezouvání.
Jaké jsou alternativy zimních pneumatik?
Pokud se obáváte počátečních nákladů na zimní pneumatiky, zvažte raději sadu sněhových ponožek nebo sněhových řetězů. Sněhové ponožky jsou látkové návleky s vysokou přilnavostí, které se nasazují na hnací kola vozu, zatímco sněhové řetězy jsou odolnější (ale hůře se nasazují) ocelovou alternativou. Ani jeden z nich není přímou náhradou zimních pneumatik, protože je nelze použít na silnicích bez sněhu. Mohou však poskytnout klid a východisko z kluzké situace.
Jak pneumatiky skladovat
Skladování hraje svou roli v životnosti pneumatiky, a to u letních i zimních pneumatik. V každém případě je tedy vhodné je skladovat v suchu a bez přístupu přímého slunečního světla. Ideální je pak skladovat je naležato, případně je alespoň čas od času otočit, aby pneumatiky nestály stále na stejné straně.
Jak udržovat pneumatiky jako nové?
Čištění pneumatik je jednoduchý proces, který můžete zařadit do své rutiny čištění vozu. Dodržováním těchto jednoduchých kroků můžete odstranit veškerý obtěžující brzdný prach a zajistit, aby vaše pneumatiky vypadaly jako nové:
- Používejte specifické hadry – vyhraďte si hadřík nebo hadru pouze na čištění pneumatik. Brzdový prach nejenže trvale znečistí látku, ale může také poškrábat lak vašeho vozu, pokud používáte stejné hadry pro obě čištění.
- Postříkejte pneumatiky vodou – před použitím schváleného roztoku na čištění pneumatik postříkejte pneumatiku vodou a poté ji nechte působit na povrchu pneumatiky, abyste pomohli rozložit nečistoty a špínu.
- Začněte drhnout – poté, co čisticí roztok vykoná svou práci, vydrhněte povrch pneumatiky pomocí měkkého nebo středně silného kartáče. Poté pneumatiku důkladně opláchněte, abyste odstranili čisticí prostředek.
- Osušte – po úplném opláchnutí osušte pneumatiku hadříkem z mikrovlákna. Tím zabráníte vzniku jakýchkoli skvrn od vody.
Zdroj:
https://www.bobjane.com.au/blog/how-to-clean-your-car-tyres-bob-jane-t-marts