Xiaomi Mi Band 6 – Recenze & Test

Náramek Xiaomi Mi Band nebo Mi Smart Band, jak je často známý, byl vždy jedním z nejlepších levných fitness náramků. Od roku 2015, kdy byla k dispozici první verze, jej společnost Xiaomi každoročně neustále aktualizuje, aby držela krok s novým technologickým vývojem.

Xiaomi Mi Band 6 vyplnil mezeru mezi Honor Band 6, dalším levném fitness trackeru, který mě překvapil svými schopnostmi a stylem, což znamená, že ačkoli je vůči Mi Band 6 spousta příznivců, měl před sebou jistě těžký konkurenční úkol.

Design

Xiaomi si netrouflo odlišit se vzhledem Mi Bandu 6, takže je velmi podobný Mi Bandu 5 – velkoryse velký displej na základním modulu, připevněný k silikonovému pásku s uchycením na „špendlík“ a dírku, aby držel na zápěstí. Neváží skoro nic, váží asi 13 gramů, jeho tloušťka je něco málo přes 12 mm a v černém barevném provedení na něj za chvíli na zápěstí zapomenete. Modul lze z náramku vysunout, takže jej můžete vyměnit za jinou barevnou verzi, pokud chcete, aby Mi Band 6 trochu více vynikl.

Skvěle drží na ruce a po chvíli zapomenete, že je máte.

Displej je 1,56palcový panel AMOLED, což je oproti 1,1palcovému AMOLED na náramku Mi Band 5 nárůst, a je ostrý, barevný a jasný. Podíval jsem se na něj a viděl jsem ho za všech světelných podmínek, i když není k dispozici funkce automatického jasu, takže jsem ho nechal nastavený na maximum. Bohužel se nejedná o trvale zapnutý displej, ale můžete si nastavit dobu, po kterou má displej zůstat zapnutý (až 10 sekund), a gesto zvednutí k probuzení je přesné a k aktivaci nevyžaduje nadměrný pohyb.

Prostřednictvím aplikace máte na výběr ze stovek různých ciferníků, ale nemyslete si, že to znamená, že budete každý den měnit nový ciferník. Není mezi nimi mnoho rozdílů a mnohé z nich jsou poměrně neatraktivní. Měl jsem problém najít alespoň pár, které by se mi líbily. Ustálil jsem se na jednom a neměl jsem chuť ho měnit za jiný.

Ne, Mi Band 6 není designová ikona, ale existuje důvod, proč se Xiaomi od zavedeného vzhledu Mi Bandu příliš neodchýlilo – protože funguje. Fitness náramky podobné chytrým hodinkám jsou fajn, ale stále je tu prostor pro kompaktnější, méně vtíravý fitness náramek, který by se dal nosit vedle tradičních hodinek. Pokud chcete fitness tracker, který dobře padne, je určen k celodennímu i nočnímu nošení, je vybaven pěkným displejem, ale nesnaží se být chytrými hodinkami, je to právě tento. Je také mnohem hezčí než mnoho levných chytrých hodinek, které zamořují sekci nositelných zařízení internetových obchodů, a celkově je mnohem lepší volbou.

Sledování aktivity

Než se pustíme do podrobností, pojďme si povědět něco o aplikaci. Mi Band 6 jsem používal s iPhonem 12 Pro. Aplikace společnosti Xiaomi s názvem Mi Fit je zdarma k dispozici na App Store.

Přejděme ke sledování aktivity. Náramek má 30 různých tréninkových režimů, z nichž šest lze rozpoznat automaticky nebo rychle aktivovat v nabídce. K dispozici jsou obvyklé možnosti včetně chůze, běhu a plavání, ale i řada neobvyklejších aktivit, jako je street dance, zumba nebo box. Automatická detekce mi přišla trochu chaotická, takže jsem nakonec cvičení raději spouštěl sám.

Údaje shromážděné v aplikaci jsou pěkně vizualizované, s grafy zobrazujícími tepovou frekvenci, tempo a zóny tepové frekvence, spolu s trasováním GPS, pokud aplikaci poskytnete přístup. Opakující se data v době měření – vše od údajů o spánku až po údaje o zátěži je znázorněno logicky a přehledně, ale někdy mohou být nabídky poměrně husté a historické údaje se špatně hledají. Na hlavní obrazovce aplikace Mi Fit se zobrazují statistiky týkající se náramku, včetně zbývající baterie. Což se opravdu hodí.

A co přesnost? Během denní aktivity se kroky a spálené kalorie s mými hodinkami Apple Watch plus mínus shodovaly, stejně jako měření SpO2 kyslíku v krvi. Přesnost měření srdečního tepu je však méně jistá. Během cvičení a při monitorování na pozadí má tendenci udávat vyšší hodnoty. Může to být důsledek zapínání řemínku, protože není snadné ani pohodlné systém kolíčků a dírek na zápěstí opravdu pevně přitisknout. Při vynuceném měření srdečního tepu výsledky odpovídají výsledkům hodinek Apple Watch v klidovém stavu, což ukazuje, že se způsobem měření jsou určité problémy.

Mezi další funkce patří sledování cyklu pro ženy, dechová cvičení, upozornění, která vám připomenou, že se máte hýbat a automatické rozpoznávání úderů při plavání. Problémy jsem měl s funkcí automatické pauzy, která jako by pozastavovala cvičení, když jsem byl ještě uprostřed, což mě nutilo sáhnout do nastavení a funkci vypnout.

Mírné nadhodnocení snímače srdečního tepu a některé další problémy s přesností může vyřešit aktualizace softwaru, ale zbytek sledování aktivit v náramku Mi Band 6 je vynikající – dostatečně komplexní pro příležitostné fanoušky fitness.

Software a výdrž baterie

Náramek Mi Band 6 se snadno používá. Přejetím prstem po displeji nahoru se zobrazí vertikálně rolovací seznam možností, který zahrnuje režimy cvičení a oznámení, dále funkce, jako jsou budíky a světové hodiny, a přístup k monitoru srdečního tepu, monitoru zátěže a testu SpO2 kyslíku v krvi. Pořadí seznamu lze v aplikaci změnit, stejně jako funkce přístupné posunutím do strany, což pomáhá Mi Band 6 přizpůsobit. Vše je poměrně plynulé a po seřazení funkcí do pořadí vhodného pro vlastní použití se s ním velmi pohodlně žije.

Náramek zobrazuje notifikace z telefonu na zápěstí. Zdálo se, že má problém například se zobrazováním oznámení Gmailu, ale ne s Twitterem nebo s iMessages. Je možné, že je to dáno nastavením v systému iOS, ale nepodařilo se mi to vyřešit. Je to pěkný doplněk, ale nečekejte, že upozornění budou tak užitečná, protože dlouhé zprávy se nezobrazují celé a není možné s nimi nijak interagovat.

Xiaomi tvrdí, že baterie vydrží dva týdny, než ji bude třeba dobít, ale to bude záležet na vašem vlastním používání. Pokud chcete využívat funkce průběžného monitorování srdce a stresu, sledovat spánek a zaznamenávat trénink každý den, vydrží polovinu této doby. Při mém používání s aktivními všemi těmito funkcemi byla baterie sedmý den na 9 %. Dobíjení je rychlé, ale provádí se pomocí krátkého magnetického kabelu, který je malý a snadno ho můžete ztratit.

Náš názor

Mi Band 6 je vynikající fitness náramek pro lidi, kteří se zajímají o své celkové zdraví a chtějí sledovat svůj každodenní pohyb a provádět zlepšení. Takto to formuluji proto, že Mi Band 6 není seriózní fitness tracker pro sportovní profesionály. Nemá například vestavěnou GPS a obavy o přesnost znamenají, že kdokoli, kdo chce vážně zlepšit své výkony, jej může považovat za nedostatečný.

To vše se odráží v ceně. Špičkové produkty pro sledování kondice, jako jsou chytré hodinky Garmin, stojí +- 9 000kč a jsou mnohem více vhodnější pro lidi, kteří profesionálně trénují nebo se vážně věnují nějaké velmi specifické aktivitě. Pokud to nejste vy, pak je utrácení tolika peněz trochu zbytečné a Xiaomi Mi Band 6 je skvělou cenou, když uvážíte, co všechno umí, a jaké senzory obsahuje.

Xiaomi s Mi Band 6 neporušilo svůj osvědčený vzorec, zůstává levným, pohodlným fitness náramkem se seznamem funkcí zaměřených na aktivity a všemi zásadními senzory, které moderní tracker potřebuje ke spokojenosti většiny lidí.

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (1)

Redakce Spotrebice-Recenze.cz

Redakce Spotrebice-Recenze.cz

2 komentáře

  1. Diblíková Iva

    Měření srdeční frekvence během aktivity absolutně neodpovídá skutečnosti. Nadhodnocuje do naprosto nereálných hodnot. Srovnávala jsem naměřené hodnoty s prastarým sportesterem Polar 6, který má hrudní pás a proto je měření přesné. Registrovaná max. hodnota během chůze 194/bmp je vzhledem k mému věku (65l) a druhu aktivity naprosto nereálná, skutečná hodnota z Polaru je 130bmp. Při plavání se tep neregistruje vůbec. Vzhledem k tomu, že tepová frekvence ovlivňuje i kalorický výdej, je náramek v podstatě jen krokoměr a nic víc.

    1. Redakce Spotrebice-Recenze.cz

      U náramku je třeba brát v potaz, že se vždy jedná o „pravděpodobné“ informace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *