⏲ Vybíráme nejlepší kuchyňské varné desky 2024 NECHTE SI PORADIT NAŠIM TESTEM & NEZÁVISLOU RECENZÍ
- Šetříme Vám čas, peníze a nervy při hledání nejlepší kuchyňské varné desky.
- Podle výsledků nezávislých testů spotřebitelů snadno vyberete kuchyňskou varnou desku s nejlepším poměrem cena – výkon.
- Nasměrujeme Vás cestou nejlevnější ceny na Českém trhu či na nejspolehlivější eshop.
Vítězové testu – Nejlepší varné desky 2024
Vítěz testu
Lidovka
Pro náročné
AEG Mastery IKE42640KB
Varná deska AEG Mastery IKE42640KB:Potřebuje vaše kuchyně již změnu nebo stavíte zcela novou? S indukční …
Více info zdeCena: 13 490 KčZákladní dělení varných desek
Nejprve se podívejme na základní rozdělení varných desek. Ty můžeme logicky rozdělit na ty, které využívají plynovou energii a na ty, které využívají elektrickou energii. Kategorii elektrických varných desek lze dále dělit na litinové, sklokeramické a indukční. Existují také kombinované varné desky.
Jak už to bývá, každý z typů varných desek má výhody, ale také nevýhody. Je tedy pouze na vás posoudit pro a proti každé z variant.
Pojďme se tedy nyní podívat na jednotlivé typy varných desek a představit si jejich klady a zápory.
TOP 10 – Nejlepší kuchyňské varné desky podle spotřebitelů v roce 2024
Litinové varné desky
Jak již bylo řečeno, tyto varné desky spadají do kategorie elektrických varných desek. Tyto desky jsou obvykle nerezové s litinovými plotýnkami. Plotýnky jsou vystouplé nad deskou. Varná deska se přitom ovládá knoflíky, tedy mechanicky. Jde o nejlevnější variantu varných desek, kde nenajdete žádné elektronické funkce. Litinový povrch navíc není nejideálnějším na údržbu.
Klady
+ litinová varná deska je levná
+ litinová varná deska je odolná
Zápory
- déle se zahřívá
- déle chladne
- má vyšší spotřebu
- náchylné ke korozi
- dlouhé vaření
- bez dalších funkcí
nejlevnější a nejlepší varné desky
Sklokeramické varné desky
Sklokeramická varná deska má na rozdíl od litinové varné desky jednolitý rovný povrch. Jde o úspornější typ varných desek než u litinové varné desky s nižší spotřebou energie. V tomto případě totiž teplo proudí pouze do dna hrnců a pánviček a neuniká kolem. Sklokeramika se také mnohem rychleji zahřívá. O zahřátí plotýnky svědčí červená spirála, která v případě zahřáté plotýnky svítí. Kromě toho, že se tyto plotýnky rychleji zahřejí, je také rychlejší jejich chladnutí. Jednolitý povrch desky se navíc pohodlně udržuje v čistotě.
Ačkoli dříve jste se u sklokeramických varných desek mohli setkat s klasickými mechanickými knoflíky, dnes byste je hledali marně. Tyto varné desky se totiž ovládají dotekem. Sklokeramické desky mají většinou čtyři plotýnky. Některé varianty mají jednu z nich rozdělenou na dvě. Jedna z plotýnek má tedy dvouokruhovou varnou zónu. Najdete však také dvou a pěti plotýnkový typy.
Klady
+ nižší spotřeba energie
+ rychlé zahřátí a zchladnutí plotýnky
+ design
+ snadnější údržba
Zápory
Indukční varné desky
Vařit na indukci je v poslední době in. A to zejména díky bezpečnosti této varianty. Indukční varnou desku totiž můžete zapnout, ale plotýnka nezačne hřát, dokud na ní nepoložíte hrnec nebo pánvičku. Teplo totiž vzniká na základě elektromagnetické indukce. Největší klad může být zároveň také velkým záporem. Jelikož díky této vlastnosti se na indukční varné desky nehodí všechny typy nádobí a při jejich nákupu musíte dávat pozor, aby byl určený právě pro tento typ varných desek. Jde o to, že nádobí na indukci musí mít feromagnetické dno. Nádobí vhodné na indukční varné desky je samozřejmě vždy náležitě označené, a to buď variantou slova indukce, nebo zatočenou spirálou v kolečku. Existují navíc také adaptéry na indukci. Ty jsou vhodné pro někoho, kdo má doma nádobí, kterého se nechce vzdát a přitom si chce pořídit indukční varnou desku.
V každém případě je však indukční varná deska bezesporu nejúspornější a nejrychlejší variantou ze všech. Varná deska totiž opravdu hřeje, pouze pokud je v kontaktu s plochou pánve nebo hrnce. Po odstavení okamžitě přestane vznikat teplo. Úspory vaření s indukcí jsou počítané až na 50%.
Další velkou výhodou tohoto typu varné desky je určitě to, že má funkci automatického vypínání. Pokud jste tedy zapomětliví, nic se neděje. Po určité době se varná deska vypne sama.
Indukční varné desky mají, stejně jako sklokeramické, dotykové ovládání. Některé navíc nabízejí i chytré funkce jako je například časovač. Plotýnky v některých případech bývají duální a lze je spojit v jednu velkou plochu.
Klady
+ bezpečnost (ocení hlavně rodiny s malými dětmi)
+ úspora energie
+ rychlé vaření
+ rychlé zahřátí a chladnutí varné plochy
+ pohodlná údržba
+ indukční varné desky mívají chytré funkce
Zápory
- vysoká pořizovací cena
- deska může být hlučná (mohou se ozývat vibrace)
- k indukční varné desce musíte mít speciální nádobí nebo podložku
Velký nezávislý test Indukčních varných desek ZDE
Plynové varné desky
Plyn se k vaření používá již opravdu dlouhou dobu. Jde o klasiku, která si stále uchovává své věrné příznivce. Oheň u většiny plynových varných desek se v současné době zažehává pomocí elektrického zapalování. Jen výjimečně se dnes setkáte s nutností zapálit plotýnku zapalovačem nebo sirkou.
Stále však platí, že varná deska nemá jednolitý povrch, proto je údržba plynové varné desky poměrně náročná. Deska pod plotýnkou přitom může být skleněná, sklokeramická, smaltovaná nebo nerezová.
Stejně jako u ostatních varných desek je běžná varianta se čtyřmi plotýnkami. Existují však samozřejmě varianty s pěti nebo dvěma hořáky.
Plynová varná deska samozřejmě vyžaduje přívod plynu. Domácnost může být připojena na zemní plyn, případně můžete na vaření využívat lahvovaný propan-butan. Ten se však nehodí pro všechny typy plynových varných desek a navíc je velmi nevýhodné, že musíte kontrolovat množství plynu, případně mít vždy jednu plynovou bombu navíc, aby vás nepřekvapilo, až plyn dojde. Navíc při používání propan-butanu dochází k uvolňování spalin do bytu, je tedy vhodné větrat.
Plynové varné desky jsou cenově dostupné. Ačkoli by se mohlo zdát, že jde spíše o méně bezpečnou variantu varných desek, není tomu tak. Varné desky na plyn mají zabudovanou tepelnou pojistku. V případě, že zhasne plamen nebo klesne teplota, automaticky se vypne přívod plynu.
Klady
+ nízká cena
+ rychlé vaření
+ pohodlná regulace
+ rychlé rozehřátí
Zápory
- nesnadná údržba varné plochy
- nutnost přípojky plynu nebo propan-butanových lahví (kontrola dostatku plynu)
- možné uvolňování spalin do okolí
- pomalejší chladnutí varné plochy
Kombinované varné desky
Nemůžete se se svým protějškem dohodnout jaký typ varné desky pořídit nebo jste zkrátka sama váhavá? Pak se podívejte po kombinovaných varných deskách, které jsou skvělou alternativou pro ty, kteří si nejsou jisti, co je pro ně nejlepší.
Většinou jde o kombinaci elektrických a plynových desek. Existují však také kombinované varné desky, které mají indukci a sklokeramiku, případně plyn a litinu.
Klady
+ více typů, více možností
Zápory
Jaké varianty varných desek existují?
Na trhu se můžete setkat se samostatnými varnými deskami, ale také se sety trouby a varné desky. Stále ještě se dají pořídit klasické sporáky, kdy je varná deska součástí trouby. Jde o levnější variantu. Pokud koupíte troubu a desku zvlášť, zaplatíte vždy více. Nevýhodou však může být, že trouba je pak umístěna nízko a musíte se k ní ohýbat.
Veškeré varné desky jsou samozřejmě vestavěné. Umisťují se tedy do připraveného výřezu v pracovní desce. Lze však sehnat volně stojící varné desky, známé pod názvem vařič. Ten je samozřejmě přenosný a většinou jde pouze o dvou či jednoplotýnkovou variantu. Vařiče jsou využívané většinou na chatách, chalupách, případně v kuchyňkách penzionů. Vhodné jsou také například do karavanu.
Dvouplotýnkové samozřejmě mohou být i vestavěné varné desky. Jsou vhodné pro jedno či dvoučlenné, zejména mužské domácnosti nebo právě na chalupy, kde je méně prostoru. Ideální jsou také do garsonky.
Na co se zaměřit při výběru
Pokud už máte jasno v tom, jakou varnou desku si vyberete, ještě nemáte vyhráno. Důležité je při výběru koukat také na další parametry. Samozřejmě je směrodatné jak velkou varnou desku chcete a kolik potřebujete plotýnek. Rozhodněte se také o tom, jaké ovládání vám bude vyhovovat. Nezapomínejte na to, že některé druhy vám přinesou i další zajímavé funkce. Některé indukční varné desky nabízejí funkci booster. Tato funkce umožňuje dočasně zvýšit výkon jednoho nebo několika varných bodů.
V neposlední řadě však porovnávejte napětí, výkon a příkon spotřebiče. Právě výkon určuje rychlost přípravy jídla. Celkový výkon je součtem jednotlivých varných plotýnek. Nejmenší má přitom výkon mezi 1 000 – 1 200 W, střední pak asi 1 700 W a největší maximálně 2 300 W. Existují však i speciální hořáky na plynových varných deskách, které mohou mít výkon až 4 000 W.
Příkon je energie, kterou je třeba spotřebiči dodat. Čím vyšší příkon, tím rychlejší ohřev a rychlejší vaření. Ideální je, pokud je příkon vyšší než 6 500W. Při výběru si dejte pozor také na požadavky zapojení ke zdroji. Ne všechny plynové varné desky lze připojit na propan-butan. U indukční varné desky je v některých případech potřeba mít třífázové jističe.
Moderní funkce
Kromě bezpečnostních funkcí samozřejmě trh nabízí varné desky s chytrými funkcemi. Velmi využívaná je funkce časovače, kdy je možné navolit začátek i konec vaření. Některé varné desky mají ekonomický program, kdy na konci vaření deska využije zbytkového tepla. Existuje i funkce, kdy vaření na krátkou dobu přerušíte a stejným tlačítkem poté opět aktivujete. Moderní desky umožní například také nastavení přesné teploty nebo funkci přihřívání pokrmu.
Zaměřeno na bezpečnost
Moderní varné desky mají samozřejmě bezpečnostní prvky. S jakými se můžete setkat?
- Ochrana proti přetečení.
- Automatické vypnutí.
- Dětská pojistka.
- Rozpoznání prázdného hrnce.
- Detekce nádobí, přepětí či podpětí.
- Ochrana proti vznícení oleje.
Jak testujeme varné desky?
Každá námi testovaná varná deska prochází řadou zkoušek vaření, které simulují skutečné používání. Při testování jejich výkonu zjišťujeme, jak dlouho trvá uvaření vody na každé varné zóně a zda je vyzařované teplo rovnoměrně rozloženo. Sledujeme také, jak dlouho každá varná deska udržuje teplo, jak dlouho trvá, než se po vypnutí z plného výkonu ochladí, a jak snadno se varná deska čistí, když je potřísněna zbytky z vaření.
Hodnotíme také, jak snadno se nastavují teploty, zda ovládací prvky zůstávají během používání chladné a zda je dobře vidět, který knoflík nastavuje který hořák. Podíváme se také na design každé varné desky a zkontrolujeme, zda jsou ovládací prvky chráněné před dětmi a zda jsou na varné desce kontrolky horké desky.
3 tipy na čištění sklokeramických desek
- Existuje mnoho speciálních čistících prostředků určených k čištění sklokeramických desek. Tyto produkty jsou obvykle velmi účinné a snadno se používají. Stačí aplikovat čistící prostředek na desku, nechat ho chvíli působit a poté otřít hadříkem.
- Připravte si domácí čistící prostředek, pokud nechcete používat komerční čistící prostředky. Smíchejte octovou esenci s vodou v poměru 1:1 a přidejte pár kapek citronové šťávy pro vůni. Tuto směs aplikujte na desku a otřete hadříkem.
- Pokud máte na desce zaschlé skvrny, použijte škrabku na sklokeramické desky. Zakoupíte ji například v Tescomě.
Zdroj:
https://www.goodhousekeeping.com/uk/product-reviews/a656789/how-to-choose-the-right-hob/#how-we-test
https://www.schneiderconsumer.com/en/webzine/power-differences-induction-hobs/