8 jednoduchých tipů pro robotické vysavače, které vám pomohou udržet podlahy čisté
Teoreticky jsou robotické vysavače dokonalým řešením, jak udržet domácnost bez poskvrny, aniž byste museli hnout prstem. Mnoho nových modelů (včetně těch cenově dostupných) je vybaveno vším možným, od laserových navigačních senzorů pro mapování půdorysu až po telefonické a hlasové ovládání pro dokonalý úklid.
V praxi však robotické vysavače vyžadují trochu více lidského dohledu, než byste možná čekali. Mohou se zaseknout o kabely, koberce a každodenní nepořádek v domácnosti nebo se ztratit na cestě zpět do nabíjecího doku.
Zkuste se řídit těmito tipy, abyste si pokaždé užili úklid bez starostí. A mnohé z těchto tipů platí i pro robotické mopy:
TIP 1: Vyzkoušejte ho v testovací jízdě
Vzhledem k tomu, že uspořádání každé domácnosti je jiné, vyhraďte si nějaký čas na pozorování robotického vysavače při jeho prvních několika spuštěních. Zjistíte tak, jak dobře se pohybuje kolem nábytku (a pod ním) a kde se zasekává. Snadněji pak nastavíte prostor tak, aby mohl snadno a bez problémů fungovat.
TIP 2: Odstraňte elektrické kabely, záclony a závěsy
Běžně se stává, že se hlavní kartáč robotického vysavače zasekne o elektrické kabely a dlouhé záclony a zastaví se na místě. Někdy dokonce vezme kabely s sebou na cestu. Abyste těmto situacím předešli, nezapomeňte uklidit podlahu od nabíječek telefonů a jiných kabelů a před vysláním robota k úklidu zavažte všechny dlouhé záclony. Stejné pravidlo platí i pro všechny drobné předměty, které mohou být snadno vtaženy do vysavače, například ponožky. Pokud máte děti anebo domácí zvířata, nezapomeňte uklidit hračky a příslušenství. Pokud máte domácí kancelář, nezapomeňte posbírat všechny spadené pomůcky, jako jsou kancelářské sponky nebo gumičky. A pokud máte pod televizním stolkem nebo pod stolem nepořádek z kabelů, možná byste měli zvážit zakoupení organizéru na jejich vedení, abyste je srovnali.
TIP 3: Zastrčte střapce a ukliďte huňaté koberce
Kromě drátů jsou pro mnoho robotických vysavačů problémem i střapce na koncích koberců. Zatímco většinou se z nich dokáží vymanit, hlavní kartáč má tendenci střapce zaplést nebo pocuchat. Abyste zabránili tomu, že se vysavač zachytí o střapce nebo zcela zničí váš koberec, zastrčte je pod koberec před zahájením úklidu. Co se týče hustých huňatých koberců, je lepší je z podlahy úplně odstranit, pokud je to možné. Robotické vysavače se přes tyto koberce nejčastěji nedostanou, a pokud ano, hlavní kartáč by mohl za chloupky spíše jen tahat, než vysávat nečistoty.
TIP 4: Určete bariéry
Bez ohledu na to, jak dobře se robotický vysavač pohybuje po vaší domácnosti, pravděpodobně stále existují oblasti, kam byste ho nechtěli pouštět. V závislosti na tom, jak pokročilý je váš model, existují různé způsoby, jak oddělit určité místnosti nebo jejich části. Některé vysavače mají laserové navigační senzory, které během úklidu vytvářejí mapu vašeho domova. Pomocí doprovodné aplikace můžete vyznačit konkrétní oblasti, kde chcete vytvořit bariéry. Jiné jsou vybaveny malými virtuálními stěnami nebo ohraničujícími pásy, které fyzicky umístíte na místa, kde nechcete, aby vysavač uklízel. A pokud máte levnější vysavač, který nepodporuje žádnou z těchto metod, můžete zvážit ohraničení oblastí fyzickými bariérami, například dětskou brankou.
TIP 5: Ukliďte židle
Chcete-li robotickému vysavači usnadnit sběr drobků pod jídelním anebo kuchyňským stolem, zvažte dávání židlí na stůl vzhůru nohama, jako se to dělá v restauracích. Pokud je to příliš pracné nebo neproveditelné, vždy můžete židle od stolu trochu odtáhnout, aby měl robot více prostoru k pohybu.
TIP 6: Nastavte si plán
Většina moderních robotických vysavačů je vybavena funkcí plánování, takže si můžete vybrat, které dny v týdnu a v kolik hodin má vysavač uklízet. Můžete tak nastavit vysávání na dobu, o které víte, že budete mimo dům, například od pondělí do pátku v 7 hodin ráno nebo o víkendu v 9 hodin ráno, takže vaše podlahy budou vždy čisté, když přijdete domů, a robot vás nebude rušit, když tam budete.
TIP 7: Nabíjení na otevřeném prostranství
Téměř všechny robotické vysavače si sice samy najdou cestu zpět do nabíjecí stanice, ale v závislosti na pokročilosti modelu může tento proces chvíli trvat. Kromě toho, že se musíte ujistit, že je vždy připojena k síti, je třeba při hledání ideálního místa pro dokovací stanici zvážit několik dalších věcí. Ideální je umístit dokovací stanici ke stěně a na rovný podklad, aby se vysavač mohl snadno umístit bez vaší pomoci. Pokud je to možné, měla by být umístěna v prostoru, který je vzdálen asi půl metru od předmětů na obou stranách a asi jeden metr napříč od nábytku (včetně stolů a židlí) a schodů. Vysavač tak bude mít volnou cestu bez překážek. Když robotický vysavač neuklízí, může zůstat na nabíječce zapnutý, aby byl připraven, kdykoli ho budete potřebovat. Pokud jej neplánujete delší dobu používat, můžete jej plně nabít, pak jej vypnout a uložit v chladném a suchém prostoru.
TIP 8: Vysavač pravidelně čistěte
Dbejte na pravidelné čištění robotického vysavače. To zahrnuje vyprázdnění sběrného koše, vyčištění filtrů od prachu a nečistot a odstřižení všech vlasů, které se zamotaly na kartáčích. Pravidelně také otírejte senzory proti pádu a nabíjecí kontakty na spodní straně robota. Pokud chcete, aby váš vysavač zůstal ve špičkové kondici a efektivně plnil svou práci, je důležité tyto úkony údržby dodržovat. Přibližně každých šest měsíců až rok vyměňte filtr za nový. Některé robotické vysavače jsou dodávány s náhradním filtrem v krabici nebo si obvykle můžete zakoupit náhradní filtr online. Abyste snížili nároky na údržbu, můžete zvážit model, který dokáže sám vysypávat koš na prach. Vzhledem k tomu, že tyto modely omezují vaše vystavení prachu, mohou být obzvláště vhodné, pokud trpíte alergiemi. A pokud jste alergičtí na zvířecí srst, nezapomeňte si pořídit vysavač, který je vhodný i na zvířecí chlupy.
Zdroj: