Některé plánovací diáře mívají další vychytávky ve své přední nebo zadní části, jako jsou například stránky pro zapsání adres, důležitých datumů (narozeniny, svátky, výročí), přihlašovacích údajů nebo vašich snů a cílů. Používejte tyto sekce!

Vypisování seznamu úkolů vám může pomoci s lepší sebeorganizací, ale bez správného plánování je snadné, aby se i tento seznam vymkl kontrole. Použití osobního diáře pro plánování vám může významně pomoci rozdělovat úkoly podle důležitosti, zlepšit dovednosti v řízení času a umožnit vám být úspěšnější jak ve škole/v práci, tak mimo ni.

Dnes existuje mnoho aplikací pro efektivní správu vašeho času, ale pokud máte rádi i papírovou verzi nebo ji dokonce preferujete, přivítáte tradiční diář s propiskou namísto mobilního telefonu s dotykovým perem. Ať už dáváte přednost čemukoliv, použití diáře vám může pomoci vypořádat se s rostoucím seznamem úkolů.

Jak efektivně používat plánovací diář – Navigace v článku

  • Výběr správného typu plánovacího diáře
  • 3 nejčastější styly plánovacích diářů
  • Jak efektivně používat plánovací diář

Výběr správného typu plánovacího diáře

Existuje několik různých formátů, z nichž některé jsou zaměřeny spíše na řešení krátkodobých úkolů a jiné, které jsou lepší pro dlouhodobé projekty a plánování. Váš životní styl, rozvrh a vaše osobní preference vám pomohou určit nejlepší možnost právě pro vás.

3 nejčastější styly plánovacích diářů:

Týdenní

Tato verze používá rozpětí jednoho týdne na dvě stránky s plánovacím prostorem pro každý den v týdnu. Součástí je také malá stránka měsíčního plánování na začátku každého nového měsíce pro důležitější připomínky a úkoly. Tento plánovač je užitečný pro sledování týdenních schůzek a událostí. Může být také vhodným řešením pro studenty vysokých škol, kterým umožní sledovat důležité termíny a mít přehled o úkolech.

Měsíční

Ty jsou ideální, pokud chcete mít okamžitý přehled o svých plánech na celý měsíc. Tento typ plánovače existuje např. ve formě podložky na stůl nebo v kapesní verzi, která se perfektně vejde do batohu pro použití na cestách.

Denní

Denní plánovač využívá rozpětí jeden den na stránku, což vám dává dostatek prostoru pro plánování všech vašich denních úkolů a připomínek. Toto rozvržení je ideální pro studenty vysokých škol nebo pro každého, kdo má nabitý rozvrh nebo dlouhý seznam úkolů na každý den.

Každý z těchto stylů je k dispozici také v digitálním formátu. Většina chytrých telefonů přichází s vestavěnou aplikací, která stahuje události a upomínky z připojeného e-mailového účtu. Kromě správy denního plánu můžete nastavovat oznámení a konfigurovat kalendář tak, aby stahoval informace i z jiných aplikací.

Kalendář Google je jedním z nejpopulárnějších digitálních plánovačů a obsahuje možnosti denního, týdenního a měsíčního rozložení přesně podle vašich potřeb. Dalším digitálním plánovačem, který je specifický pro studenty, je My Study Life. Aplikace nabízí kromě kalendáře možnost sledování domácích úkolů pro včasné odevzdání a správu rozvrhu.

Jak efektivně používat plánovací diář

Zatímco výběr správného typu plánovacího diáře je důležitý, naučit se ho efektivně používat je jediný způsob, jak bude mít i pozitivní dopad na váš život.

5 tipů, jak co nejlépe svůj plánovací diář využít:

1. Pravidelnost je klíčová

Studie prokázaly, že vytvoření nového návyku trvá až dva měsíce. Použití plánovacího diáře vyžaduje pravidelnost a pokud ho každý den nepoužíváte, nebude to pro vás ten správný a účinný nástroj. Diář mějte hned u postele, aby to byla první věc, kterou uvidíte, až ráno vstanete. Nejen, že vám to pomůže zvyknout si dívat se do něj, ale také vám to pomůže připravit se na následující den.

2. Důležité termíny a data vyplňte ihned

Zvykněte si zapisovat všechna důležitá data a termíny, jakmile se o nich dozvíte. To vám usnadní sledovat všechny vaše povinnosti a zajistí, že všechny vaše poznámky budou na jednom místě.

3. Používejte barevné rozlišovače

Někteří studenti považují barevné rozlišování svých úkolů za užitečné, případně používají zvýrazňovač pro důležité úkoly nebo k připomenutí. Pokud jste učitel/ka můžete mít až pět různých tříd, k tomu další každodenní závazky, a může být opravdu zdrcující, pokud jsou všechny tyto informace namačkané na jednom místě, a navíc i stejnou barvou pera. Použití odlišné barvy pro každou kategorii usnadňuje zobrazení toho, co máte v seznamu úkolů. Tato metoda může být také užitečná pro připomenutí narozenin a jiných speciálních událostí v daném měsíci.

4. Zaveďte časové bloky

Časové bloky jsou způsobem plánování dne, kdy si předem vyhradíte konkrétní časové bloky pro určité úkoly a povinnosti. To vám pomůže předvídat, čeho můžete reálně každý den dosáhnout, a umožní vám to lépe využívat váš volný čas. Vyčlenění určitého času pro školní či pracovní resty vám také může pomoci zlepšit soustředění a produktivitu.

5. Využijte další funkce

Některé plánovací diáře mají i speciální stránky a přílohy v přední nebo zadní části. Zkontrolujte, zda je váš diář nabízí a pokud ano, využijte jich.

Osobní diáře jsou účinným způsobem organizace vašeho života a mohou pozitivně zlepšit vaše dovednosti v oblasti Time managementu. Možná bude potřeba nějaký pokus a omyl, abyste našli to, co pro vás funguje nejlépe, ale jakmile si na používání diáře zvyknete, bude to zcela určitě znamenat pozitivní změnu ve vašem životě!

Zdroj: https://www.herzing.edu

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Redakce Spotrebice-Recenze.cz

Redakce Spotrebice-Recenze.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *