Kreativní způsoby, jak v létě vyhřívat bazén

Zatímco koupání v bazénu může být v horkém letním dni osvěžujícím způsobem ochlazení, při teplotách vody kolem 21 stupňů se můžete třást zimou a hledat teplo ručníku. Ačkoli se preference jednotlivých lidí liší, teplota vody v bazénu kolem 26 stupňů představuje zlatou střední cestu: je dostatečně teplá na to, aby byla příjemná pro většinu dětí i dospělých, ale zároveň ne dost teplá na to, aby podporovala růst řas a bakterií. Dostat vodu v bazénu na 26 stupňů Celsia však může být obtížný úkol, zejména pro ty, kteří žijí v chladnějších klimatických oblastech. Jedním z běžných způsobů ohřevu vody v bazénu jsou elektrické nebo plynové ohřívače, které však mají vysokou cenu a jejich provoz je nákladný. Pokud jste ochotni být trochu kreativní, existuje spousta cenově dostupnějších způsobů, jak ledovou vodu v bazénu přivést na příjemnou teplotu.

Použijte solární kryt

Voda v bazénu ztrácí teplo odpařováním. Když slunce ohřívá vodu v bazénu, teplá voda stoupá k horní části, kde se odpařuje. Solární kryt, vytvoří bariéru, která zabrání úniku ohřáté vody z bazénu. Solární kryty mají také malé vzduchové kapsy, vzhledově i na omak podobné bublinkové fólii, které zachycují teplo ze slunce a předávají ho do vody. Blokováním odpařování a přenosem tepla může solární kryt zvýšit teplotu vody v bazénu o několik stupňů.

Svinutá černá zahradní hadice

Smotejte 30 až 40 metrů dlouhou černou zahradní hadici v blízkosti bazénu tak, aby na ni dopadalo hodně přímého slunečního světla. Bude tak absorbovat sluneční záření a ohřívat proudící vodu. Jeden konec hadice připojte k čerpadlu nastavenému na čerpání vody z bazénu (můžete použít i čerpadlo bazénu) a druhý konec umístěte do bazénu. Jak čerpadlo čerpá vodu z bazénu a tlačí ji hadicí, horká hadice vodu ohřívá a pak ji vrací zpět do bazénu.

Plovoucí solární kruhy

Solární kruhy fungují podobně jako solární kryt, ale jejich použití je jednodušší. Každý kruh má obvykle průměr asi 150 cm. Pokud jich je v bazénu seskupeno několik, fungují jako solární kryt, který zabraňuje úniku ohřáté vody z bazénu a zároveň absorbuje teplo ze slunce a předává ho do vody. Solární kruhy se snadněji umísťují a odstraňují než plnohodnotný kryt, ale nejsou tak účinné při ohřevu vody.

Položení solárních rohoží

Použití solárních rohoží k ohřevu bazénu je podobné jako použití černého hadicového ohřívače, ale místo hadice se spoléhá na rohož. Solární rohož je plochá černá vinylová rohož s řadou trubek uvnitř, kterými proudí voda. Rohož leží naplocho na střeše nebo jiném povrchu, kde může absorbovat teplo ze slunce. Čerpadlo čerpá vodu z bazénu a protlačuje ji trubkami uvnitř rohože, čímž se voda ohřívá a poté se vrací zpět do bazénu.

Nechte plavat černé pytle na odpadky

Protože předměty tmavé barvy pohlcují teplo ze slunce, umístění černého materiálu s velkou plochou na bazén pomůže ohřát vodu. Jedním ze způsobů, jak tento koncept uplatnit v praxi, je nechat v bazénu plavat velké černé pytle na odpadky. Pytle budou absorbovat teplo a předávat ho vodě v bazénu, čímž ji ohřejí, a zároveň poslouží jako bariéra, která zabrání odpařování teplé vody na hladině bazénu. Pytle můžete nechat plavat samotné nebo je přehodit přes bazénové nudle, abyste jim dodali vztlak. Nejlepších výsledků dosáhnete, když použijete extra silné pytle na odpady pro stavební firmy.

Vytvoření ohřívače bazénu na dřevo

Pokud máte na zahradě ohniště, zvažte vytvoření jednoduchého ohřívače bazénu na dřevo. Zakupte si měděnou trubku a malé čerpadlo. Protáhněte měděnou trubku ohništěm a poté připojte oba konce trubky k zahradní hadici. Jednu zahradní hadici připojte k čerpadlu v bazénu nebo k filtračnímu čerpadlu bazénu a druhou spusťte do bazénu. Rozdělejte velký oheň a poté spusťte čerpadlo. Ohniště ohřívá vodu, která prochází měděnou trubkou, a vrací teplou vodu zpět do bazénu.

Tekutý solární kryt

Stejně jako standardní solární kryt, i tekutý solární kryt zastavuje tepelné ztráty. Ale místo toho, aby se spoléhal na materiál, je bariéra tvořena tenkou vrstvou alkoholu. Alkohol má menší hustotu než voda, takže na povrchu bazénu vytvoří film, který brání odpařování vody. Přestože není tak účinný jako pevný kryt, může tekutý solární kryt snížit odpařování ohřáté vody z bazénu až o 85 %.

Sestavení nebo zakoupení bazénového závětří

Vítr vanoucí přes hladinu bazénu může urychlit proces odpařování a způsobit, že voda v bazénu rychleji ztrácí teplo. Pokud žijete ve větrné oblasti, zvažte stavbu nebo zakoupení větrné clony, která váš bazén ochrání před větrem a umožní mu lépe udržet teplo. Blokování větru také zajistí, že se uživatelé bazénu budou cítit tepleji.

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *