Pečujte o svá chodidla v pohodlí domova

Abyste měli zdravá a upravená chodidla, nemusíte chodit do drahého salonu. S trochou času, úsilí a s několika pomůckami, které najdete v místní drogerii, si můžete udělat báječnou pedikúru i doma. V tomto článku se v šesti krocích dozvíte vše, co potřebujete vědět o domácí pedikúře. Při dodržení našich dalších tipů pro péči o nohy nikdo neuvěří, že nejste v péči profesionálů.

Průvodce péčí o chodidla krok za krokem

Opojnému pocitu, když vás někdo hýčká se nic nevyrovná.

Co budete k domácí pedikúře potřebovat:

 • odstraňovač laku bez acetonu,
 • aromaterapeutický olej,
 • zvláčňující hydratační krém,
 • kartáček na drhnutí nehtů na nohou,
 • pemzu, pilník na mozoly nebo smirkové prkénko,
 • elektrický pilník na chodidla – volitelné
 • kleště na nehty z nerezové oceli,
 • zatlačovač kůžičky nebo pomerančovou tyčinku,
 • 4 kg parafínu pro potravinářské účely,
 • dvojitý kotlík nebo přenosnou parafínovou lázeň,
 • spolehlivý teploměr na cukrovinky,
 • pár ponožek,
 • krabici plastové fólie,
 • ručníky.

Krok 1: Odstraňte lak na nehty na nohou

Odstranění laku vám umožní prohlédnout si nehty na nohou a zjistit případné problémy, jako je onychomykóza (plíseň nehtů) nebo záděry. Nejlepší je použít neacetonový odlakovač. Odlakovače obsahující aceton jsou k nehtům velmi drsné a mohou způsobit ztenčení nehtové ploténky a vznik nevzhledných rýh. Čas od času byste měli dát svým nehtům na nohou přestávku od laku na nehty. Neustálé lakování nehtů na nohou může způsobit jejich zabarvení, obvykle s načervenalým nebo nažloutlým odstínem. Pokud se vaše nehty zbarví, nechte je několik týdnů odpočinout od lakování. Brzy by se jim měla vrátit normální barva.

Krok 2: Namočte si nohy

Relaxační namáčení nohou po dobu 15 až 20 minut udělá s vašima nohama zázraky. Pokud chcete, můžete do vany s vodou přidat aromaterapeutické oleje. Namáčení nohou uvolní suché šupinky a změkčí silné, ztvrdlé vrstvy kůže na patách, prstech a ploskách nohou. Nepoužívejte příliš horkou vodu. Může způsobit vysušení a popraskání kůže, protože voda se rychle odpařuje a odčerpává vlhkost z nejsvrchnější ochranné vrstvy kůže. Na konci namáčení použijte kartáček na nehty a jemně si nehty na nohou vydrhněte.

Krok 3: Odstraňte mozoly a otlaky na nohou

Po namočení použijte pemzu, smirkové prkénko nebo pilník na mozoly k jemnému zmenšení otlaků a mozolů. Než se vám podaří odstranit veškerou ztvrdlou kůži, může to trvat několik pokusů. Pokud mezi jednotlivými pedikúrami uplynula dlouhá doba, nesnažte se odstranit mozoly a otlaky najednou. Místo toho si úkol rozdělte na dvě nebo tři ošetření jednou za čtyři až šest týdnů. Dávejte pozor, abyste kůži neřezali ani nepilovali příliš hluboko. Odstraňování mozolů může pomoci zabránit vzniku prasklin, ale přílišné zastřihávání může způsobit rozštěpení kůže, pokud je vyvíjen tlak na příliš tenké tkáně. To způsobuje nejen bolest a krvácení, ale může také zvýšit riziko infekce. Pamatujte, že vaším cílem je odstranit odumřelé kožní buňky, nikoliv zdravou tkáň.

Krok 4: Zastřihněte si nehty

Pomocí kleštiček na nehty z nerezové oceli si ostříhejte nehty na nohou. Abyste zabránili zarůstání, stříhejte nehty na nohou rovně. Poté jemně zaoblete rohy pomocí pilníku. Nehtovou kůžičku můžete zatlačit zpět, ale snažte se ji nestříhat. Většina dermatologů vám řekne, že neexistuje žádný dobrý důvod pro stříhání kůžičky. Stříhání kůžičky nejenže zvyšuje riziko štěpení a krvácení, ale také umožňuje bakteriím a plísním snadnější přístup k nehtovému lůžku.

Krok 5: Ošetřete si nehty voskem

Ošetření parafínovým voskem dodá vašim nohám neuvěřitelnou hebkost. Teplo vosku pomáhá zvýšit průtok krve a otevírá póry v pokožce. Když jsou póry otevřené, jsou schopny absorbovat více vlhkosti. Přenosnou parafínovou lázeň si můžete zakoupit online nebo v některých kamenných prodejnách. Tato zařízení mohou zajistit, že teplota vosku nikdy nepřekročí 52 °C. Existují také hotové sady parafínových lázní, které vám mohou ušetřit práci s rozbíjením velkého bloku vosku a jeho rozpouštěním ve dvojitém kotli. Jakmile vosková lázeň začne chladnout, zabalte si nohy do ručníku, abyste si ještě chvíli udrželi terapeutické teplo. K ošetření nohou voskem používejte pouze potravinářský parafín. Přísady, jako je kyselina stearová, barviva a parfémy, mohou zvýšit bod tání vosku a způsobit podráždění pokožky.

Krok 6: Naneste krém a nohy masírujte

Na závěr lázeňského ošetření nohou naneste na chodidla zvláčňující hydratační krém. Změkčené tkáně lépe absorbují zvláčňující látky v krému a zajistí měkčí a dobře hydratovaná chodidla. Při nanášení krému jemně masírujte chodidla a protahujte šlachy v kloubech prstů a klenbu nohou. To je obzvláště užitečné, pokud máte plantární fasciitidu, poruchu tkáně, která podpírá klenbu. Po nanesení krému si oblékněte ponožky nebo si nohy na hodinu až dvě zabalte do igelitové fólie. Tento krok, známý jako okluzivní terapie, zajišťuje lepší vstřebávání krému – velká výhoda, pokud máte suché, šupinaté nohy.

Další tipy pro péči o nohy

Hezké nohy jsou zdravé nohy. Abyste zajistili, že se vaše nohy budou cítit tak dobře, jak dobře vypadají, snažte se vhodně léčit stav nohou nebo se obraťte na podiatra, pokud máte strukturální problémy s nohama nebo dokonce bolesti.

Mezi nejčastější problémy nohou patří:

 • Atletická noha – pokud máte svědivou, červenou a olupující se kůži mezi prsty nebo na spodní straně chodidel, můžete mít tinea pedis. Vyzkoušejte volně prodejnou antimykotickou mast, krém nebo pudr. Nebo požádejte svého lékaře o antimykotikum na předpis, například Lamisil (terbinafin) nebo Spectazol (ekonazol).
 • Houba na nehtech – pokud začnete na nehtech pozorovat změnu barvy nebo rýhování, může to být příznakem onychomykózy. Možná budete chtít vyzkoušet lokální antimykotikum, jako je Lamisil, nebo léčivý lak na nehty, který se hůře stírá. Tea tree olej je přírodní léčba, kterou taktéž můžete vyzkoušet.
 • Pocení nohou – nadměrné pocení může být živnou půdou pro plísně a zápach. Zkuste na nohy používat antiperspirant ve spreji (raději než deodorant, který překrývá pouze pachy). Pokud vás zápach nohou trápí, kupte si vložku do bot s aktivním uhlím. Nadměrné pocení (tzv. hyperhidrózu) lze někdy léčit botoxovými injekcemi.
 • Nevhodná obuv – někdy boty, které dělají nohy hezké, mohou nakonec způsobit puchýře, otlaky a mozoly. Příliš těsná obuv může zhoršit vbočené a kladívkové prsty, což je deformace.

Zdroj:

https://www.verywellhealth.com/how-to-have-pretty-feet-1337693

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (1)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *