Dříve jsem býval ohledně Vánoc dost rozpolcený. To bylo předtím, než jsem znovu objevil radost z těchto svátků. Jedním z důvodů mých předchozích sklonů stávat se Grinčem byl stres z vánočních nákupů. Nemám rád davy. Nemám rád nakupování. A z nějakého důvodu, navzdory tomu, že jsem osoba se smyslem pro organizaci, nemůžu se přinutit nakupovat na Vánoce s předstihem. Skoro jako by to bylo v rozporu s duchem svátků.

Většinu vánočních nákupů jsem dělal 21. prosince pár dní před vánočním dnem. Obvykle ještě musím vyzvednout pár věcí na poslední chvíli, ale to se samozřejmě stihne i na Štědrý den. Prostě proto.

V mém maratonu vánočních nákupů na Štědrý den, jsem objevil tajemství nakupování na poslední chvíli bez stresu a ukázalo se, že to tak může dělat každý.

Než se s vámi podělím o pár tipů, stručně se zmíním o jednom tipu, který jsem ze seznamu vynechal: „Nečekejte na poslední chvíli!” Samozřejmě, pokud byste se řídili tímto heslem, nebudete další tipy vůbec potřebovat, takže budu pokračovat a předpokládat, že pouze nadlidé jsou schopni nakupovat na Vánoce dopředu, a že my ostatní obyčejní smrtelníci potřebujeme nějakou pomoc. Doufejme, že tohle pomůže.

Jak nakupovat na Vánoce na poslední chvíli a bez stresu – Navigace v článku

  • Plánujte s předstihem
  • Dvakrát více času, než potřebujete.
  • Buďte více zdvořilí
  • Užijte si ten okamžik
  • Dopřávejte sami sobě
  • Vánoční koledy (bonusový tip)

Plánujte s předstihem

Už to slyším, „Ale kdybych si naplánoval dopředu, co si koupím, tak bych v téhle situaci vůbec nebyl.” Ano i ne. Když řeknu vytvořte si plán dopředu, neříkám, abyste si plánovali měsíce dopředu. Kromě toho by to byl docela zbytečný tip na nákup na poslední chvíli.

Ne, jen říkám, že byste měli vědět, co koupíte, než půjdete do obchodu. Nezáleží na tom, jestli je to rychlý seznam napsaný ráno, nebo něco, co si připravíte mentálně v autě, než do obchodu vejdete. Nedokážu spočítat, kolikrát jsem pohořel, když jsem si řekl: „Projdu se a něco na mě vyskočí.” Pravdou je, že se to nikdy nestalo.

Ve stresu z nakupování v daný okamžik je vaše mysl tak soustředěna na tento stres, že bude chybět nápad i na ten nejdokonalejší dárek. Takže, využijte pár chvil ticha, než vejdete do obchodu a vymyslete seznam možných dárků, nebo ještě lépe, použijte ten fantastický nástroj, „internet“. Ať tak či onak, vždy se ujistěte, že víte, co chcete, než do obchodu vstoupíte, jinak budete mít pocit, že běžíte labyrintem a hledáte východ se zuřivým minotaurem za zády.

Dvakrát více času, než potřebujete

Nemyslím tím dávat si dny nebo týdny. Kdybyste to udělali, nečetli byste tohle. Seděli byste u ohně s nohama nahoře a hrnkem vaječného koňaku v ruce.

Dopřejte si v ten osudný den spoustu času. Pokud budete dělat své vánoční nákupy až na Štědrý den, pak alespoň uznejte, že to bude trvat většinu dne. Naplánujte si den tak, aby tento nákup trval déle než kterýkoli jiný nákup, který děláte během roku.

Ať už si myslíte, že vám nákup bude trvat jakýkoliv čas, raději tento čas zdvojnásobte. Pokud si myslíte, že to bude trvat hodinu, připravte se na dvě. Jestli si myslíš, že to bude trvat čtyři, vyhraďte si na to celý den.

Důvody jsou dva. Za prvé, pokud uznáte hned na začátku, že to bude chvíli trvat, odstraníte stres z uspěchaného nákupu, abyste vše včas stihli. Můžete se do nakupování opřít a využít tolik času, kolik potřebujete. Všichni ostatní spěchající zákazníci kolem vás už nemusí stresovat. Můžete je nechat projít, místo toho, abyste s nimi museli zápasit o to, kdo bude další v řadě u pokladny. Nedostatek času je hlavní příčinou stresu.

Druhým důvodem, proč je to důležité, je to, že odstraňuje všechny možnosti negativní emoce, které přicházejí s pocitem, že jste v něčem selhali, jako je například rychlé nakupování. A když už, tak se otevírá možnost, že pokud náhodou skončíte dříve, než jaký je váš časový příděl, máte ve svém rozvrhu trochu volného času navíc. Nyní můžete využít tento čas k relaxaci nebo dodatečným přípravám na Štědrý večer.

Buďte více zdvořilí

Jedna z věcí, které jsem na vánočních nákupech vždycky nenáviděl, byly davy. Nejen proto, že nemám rád davy lidí obecně, ale také proto, že všichni lidé vypadají, že by se raději nechali ošetřit u zubaře. Alespoň jsem si to myslel.

Rozhodl jsem se, že využiji čas navíc, který jsem si vyhradil na vánoční nákupy a budu více zdvořilý. Při jakékoliv možné srážce nákupních vozíků, jsem trval na tom, aby ten druhý šel první. Pokud někdo blokoval uličku, trpělivě jsem čekal a když si uvědomili, co udělali, usmál jsem se. Pomohl jsem jedné dámě dostat do kufru auta zvlášť těžký dárek (ten kluk bude na Štědrý den ráno opravdu šťastný). Kromě toho, že být milý k lidem mi udělalo dobře, tento postoj také způsobil, že se stal podivný druh vánočního zázraku. Poprvé v životě se lidé, které jsem viděl kolem sebe a kteří nakupovali na Vánoce, usmívali, říkali prosím a děkuji, přáli šťastné svátky a byli staly se příjemnými lidskými bytostmi.

Je to jen náhoda? Možná Ale raději bych to přirovnal k tomu, že lidé mohou vnímat emoce toho druhého, a pokud vydáváte negativní vibrace, lidé kolem vás to pocítí a odrazí je zpět k vám. Zatímco, pokud se rozhodnete, že se budete snažit být zdvořilý a milý, tyto dobré vibrace se odrazí i na vás.

Užijte si ten okamžik

Jestli jste jako já, vím, co si pomyslíte, „Jak si mám užít jeden z nejstresovějších okamžiků v roce?” No, pro začátek, pokud jste se řídili prvními třemi tipy, ta chvíle by už neměla být tak stresující jako v minulosti.

Navíc, pokud si opravdu užijete chvilku a vzpomenete si, o co tady jde, určitě toho hodně oceníte. Začněte s dekoracemi, které jsou všude. Některé z nich jsou křiklavé a hrozné, ale mnohé jsou docela krásné, a vídáte je jen jednou za rok. Pak je tu vánoční hudba, která vás všude pronásleduje. Teď už vás možná unavuje poslouchat tyhle písničky, ale koncem ledna vám budou chybět. Tak si jich važte, dokud je máte.

A pak jsou tu všichni lidé, pobíhající kolem jako bezhlavá kuřata hledající dárky. Stejně jako vy. Přemýšlejte o tom, že každý jednotlivec kolem vás je jedinec s rodinou a přáteli. Každý člověk se snaží najít ten dar, který ukáže lidem, které miluje, jak moc pro něj znamenají.

Je snadné být o Vánocích cynický a mluvit o tom, že jsou to jen velké komerční svátky, které podporují konzum. Jistě, do jisté míry je to pravda, ale zároveň, jakmile utichne veškeré šílenství a účty z kreditních karet jsou splaceny, jde o to, obdarovat ty, které milujete, a to je to, o co se každý ze statisíců lidí kolem vás snaží. To je hodně lásky od mnoha lidí v jediném okamžiku. To je něco speciálního, tak se zastavte a užijte si tu chvíli.

Dopřávejte sami sobě

Bez ohledu na to, zda vám první čtyři tipy vyhovovaly nebo ne, pevně věřím v tento pátý. Vánoční nákupy jsou hlavně o jiných lidech, což je to, co by to mělo udělat zábavnějším více, než to doopravdy je. Lehce se můžete nechat vtáhnout do pasti myšlenek, že to všechno děláte pro ostatní a nic z toho nemáte. Ale uvidíte tu radost a štěstí, které je spojeno s dáváním, a kromě toho, byste se neměli cítit špatně, že si vezmete trochu toho uznání i pro sebe.

Je těžké být šťastný za ostatní, když vy sami nemůžete být šťastní, a tak někdy stačí jen malé pohoštění, které dokáže zvednout náladu. Může to být něco tak malého jako perníkové latté. Říkejme tomu odměna. Říkejte tomu jediný vánoční dárek, o kterém víte, že se vám bude líbit. Říkejte tomu, jak chcete, ale nezapomínejte na sebe.

Pro mě to bylo jednoduché, zatímco jsem byl v knihkupectví pro dárek pro mou lepší polovičku, vybral jsem si knihu i pro sebe. Nebylo to nic moc, ale když jsem přišel domů, v té hromadě dárků, které čekali na zabalení, bylo i něco pro mě.

Vánoční koledy (bonusový tip)

Dobře, takže tenhle tip je možná trochu přitažený za vlasy, zvláště pokud jste opravdu nenáviděli vánoční nákupy, ale když se cítíte špatně, zkuste si pobrukovat vaše oblíbené nebo jen známé vánoční koledy.

Veselé Vánoce a šťastné svátky všem!

Zdroj: https://medium.com

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Redakce Spotrebice-Recenze.cz

Redakce Spotrebice-Recenze.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *