Samozřejmě, velké neznamená vždy lepší, a standardní velikosti cibule se dokonale hodí do většiny kuchyní. Ale někdy je to prostě zábava! Pokud tedy chcete vědět, jaké je tajemství velkých cibulí a palic česneku čtěte dále, ale pozor, opravdu v tom není žádná magie, jen správná volba odrůdy, načasování, dobrá úrodnost půdy a velkorysé rozestupy.

Nejlepší odrůdy pro nadrozměrnou sklizeň

Dostupnost pojmenovaných odrůd se může lišit. Doporučuji konkrétní odrůdy se sklonem k většímu růstu než k delší životnosti. Nicméně všechny, které zahrnují „Champion“, „Obří“ nebo něco podobného v názvu vám sami dávají jasné vodítko! „Kelsae“ tomuto stereotypu neodpovídá, ale stojí za to ji vyhledat. Obvykle se začíná od semínka uprostřed zimy, což vychází na zimní slunovrat. S odrůdou „Kelsae“ vypěstujete největší zlatou cibuli ve tvaru koule, jakou jste kdy viděli. Je to ten druh, který je třeba zvolit, pokud chcete lámat váhové rekordy.

Jak vypěstovat super velký česnek a cibuli – Navigace v článku

  • Nejlepší odrůdy pro nadrozměrnou sklizeň
  • Správné načasování
  • Růst
  • Pěstování supervelkého česneku
  • Česnek sloní
  • Výsadba a úrodnost půdy
  • Tipy

Správné načasování

Největší cibule se začínají pěstovat ze semen zhruba od poloviny zimy až do jejího konce. Tento brzký začátek zajistí energické sazenice, které jen čekají až budou vysazeny do bohaté, úrodné půdy a začnou bujně růst.

Rozsévejte je po více do plastových vaniček a později je rozdělte tak, aby byla každá sazenice ve vaničce zvlášť. Vysaďte je, jakmile se půda ohřeje, což bývá od půlky až do konce jara.

„Sazečky“ jsou malé nezralé cibulky o velikosti třešně. Nabízejí pohodlný způsob pěstování cibule, protože o prvotní stádium je již postaráno. Ale naopak, příliš brzká výsadba sazeček může ve skutečnosti vést k menším cibulím, protože je zde vyšší riziko, že rostlina vykvete dříve, než bude mít cibule vůbec šanci plně vyrůst. Cibule vykvete, protože nadměrné mrazy na začátku zimy rostlinu oklamou, a ta uvěří, že právě zažila celou zimu. Jako dvouletá plodina, která kvete ve své druhé sezóně, pak zahájí růst květů.

Růst

Dobré načasování výsevu a výsadby může pomoci při vypěstování cibulovin dokonce výstavní kvality. V našem podnebí je obecně bezpečné sázet sazečky od poloviny jara. Občas ještě přijde mráz, ale počasí se den ode dne citelně otepluje, což znamená, že rostliny si mohou i nadále myslet, že předchozí vegetační období stále pokračuje.

Pěstování supervelkého česneku

Česnek sázím na začátku podzimu. Stroužek vypustí pahýlovité výhonky, které přes zimu hibernují a jsou připraveny na jaro. Nad zemí se toho v nejchladnějších měsících moc neděje, ale buďte si jisti, že kořeny dole se velmi rychle rozrůstají. Tento základ je klíčový pro silný start a navíc zajistí i větší palice.

Pokud nesázíte přímo sloní česnek, ale chcete vyzkoušet kvalitní stroužky z gurmánských odrůd, které jsou k dispozici, nezapomeňte vysadit jen ty nejtučnější. Není to žádná záhada: masité stroužky zajistí velké palice.

Česnek sloní

Sloní česnek může dosáhnout gargantuovských rozměrů, ale jeho chuť je jemná. Vhodně pojmenovaný „sloní“ česnek není pravý česnek, ale spíše příbuzný pórku. Jeho palice velikosti pěsti mají jemnější chuť, která z něj dělá ideální hlavní jídlo. Palice opečeme celé na olivovém oleji a pak podáváme se špetkou kamenné soli mezi chody nebo jako přílohu.

Výsadba a úrodnost půdy

Velké cibulky potřebují dostatek prostoru k protažení kořenů. U cibule i česneku to znamená nejméně 15 cm mezi jednotlivými rostlinami a 30 cm mezi řádky. Sloní česnek potřebuje více než 30 cm mezi rostlinami v každém směru. Pokud provedete výsadbu blíže, než jsou tato doporučení, povede to k menším cibulím i palicím česneku.

Vlhká, úrodná půda s dostatkem slunečního svitu pomůže rostlinám rychle a šťastně růst. Půdu můžete vylepšit množstvím zahradního kompostu nebo velmi dobře rozloženého hnoje z důvěryhodného zdroje (nevystavujte se zbytečně riziku, že obsahuje jakékoliv stopy herbicidu). Půdu pro přezimovaný česnek lze na jaře obohatit pokladením vrstvy kompostu mezi rostliny. Je to skvělou vzpruhou pro první jarní růst.

Tipy

Vysaďte jen ty největší stroužky, abyste sklidili, co největší palice česneku.

Zavlažená půda a široké rozestupy vám mohou zajistit supervelké palice.

Naopak suchá půda zpomaluje růst, proto dbejte na zavlažování hlavně za suchého počasí, aby byla půda trvale vlhká (i když ne promočená).

Nezapomeňte také odstranit plevel, který ubírá vlhkost a živiny. Pečlivé vytrhávání plevele z okolí vyzrálejších rostlin je ošemetné; nikdy nenechte plevel příliš vyrůst a odstraňujte jej už brzy na jaře. Nechcete přeci omylem ve spleti plevele vytáhnout i palici česneku či cibuli.

Zdroj: https://www.growveg.co.uk

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Redakce Spotrebice-Recenze.cz

Redakce Spotrebice-Recenze.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *