Prevence zranění na trampolíně
V posledních letech se skákání na trampolínách stalo oblíbenou zábavou pro děti i dospělé. Trampolíny dnes běžně najdete na zahradách, venkovních hřištích, v zábavních parcích či například už i na hodinách tělesné výchovy. Zdá se však, že v poslední době přibývá úrazů souvisejících s trampolínou. Podle Americké komise pro bezpečnost spotřebního zboží bylo v roce 2018 ošetřeno více než 300 000 lidí se zraněními způsobenými na trampolíně. To zahrnuje více než 110 000 návštěv pohotovosti.
Příčiny zranění
Zatímco k většině úrazů na trampolínách dochází na domácích trampolínách, úrazy utrpěné ve veřejných parcích bývají závažnější. Příčinou mohou být nekoordinované pády a manévry, které jsou v těchto zařízeních často k vidění. Celkově více než 90 % úrazů na trampolínách utrpí děti, většinou ve věku od 5 do 14 let. Více než tři čtvrtiny úrazů na trampolínách vznikají, když dvě nebo více dětí skáče současně a srazí se.
Mezi další časté příčiny úrazů na trampolíně patří:
- pád na trampolínovou podložku, rám nebo pružiny,
- pokusy o salta, přemety a jiné riskantní kousky, které se nepovedou,
- pád z trampolíny na zem nebo jiný tvrdý povrch.
Lidovka
TUNTURI Trampolína venkovní o 95 cm
Trampolína TUNTURI Trampolína venkovní o 95 cm:Trampolína Tunturi nabízí výbornou zábavu a legraci pro děti i dospělé. Díky pravidelnému skákání …
Více info zdeCena: 2 290 KčZlatá střední cesta
GoodJump 4UPVC 400 cm s ochrannou sítí + žebřík
Trampolína GoodJump 4UPVC 400 cm s ochrannou sítí + žebřík: Špičková trampolína GoodJump 4UPVC o průměru 400 cm s certifikací …
Více info zdeCena: 4 690 KčVítěz testu
Zipro Zahradní trampolína Jump Pro s vnitřní sítí 12 FT 374 cm
Trampolína Zipro Zahradní trampolína Jump Pro s vnitřní sítí 12 FT 374 cm:Trampolína ZIPRO nabízí legraci nejen pro děti ale …
Více info zdeCena: 6 437 KčPro náročné
JumpKing Oval-Pod 4,3×5,2 m
Trampolína JumpKing Oval-Pod 4,3×5,2 m:Trampolína Jumpking nabízí legraci nejen pro děti ale také dospělé. Zároveň vám pak umožní udělat něco …
Více info zdeCena: 22 990 Kčdruhy zranění
Většina úrazů na trampolíně zahrnuje podvrtnutí nebo zlomeniny rukou a nohou, nicméně nezřídka dochází i k vážnějším poraněním. Nesprávné přistání při provádění kotrmelců nebo jiných rizikových manévrů často vede k poranění hlavy a krku, které může být obzvláště devastující, někdy až s následkem ochrnutí nebo dokonce smrti.
Tipy pro bezpečnější používání
Americká akademie ortopedických chirurgů doporučuje následující zásady, které pomohou snížit počet a závažnost úrazů na trampolíně:
Dbejte na pravidelnou údržbu
- Před skákáním se ujistěte, že nosné tyče trampolíny, pružiny a okolní dopadové plochy jsou pokryty vhodným ochranným polstrováním. Veškeré polstrování by mělo být v dobrém stavu a vhodně umístěné.
- Pravidelně kontrolujte vybavení, zda není roztržené, odlepené a poškozené. Opotřebované nebo poškozené vybavení odstraňte a nahraďte novým.
Dodržujte tyto zásady při používání trampolíny:
- Vyberte trampolínu vhodnou pro věk dítěte a s bezpečnostními opatřeními jako jsou ochranné sítě nebo polstrování kolem rámu.
- Důkladně si přečtěte návod k použití a dodržujte doporučení výrobce pro montáž a údržbu trampolíny.
- Povolte používání trampolíny pouze pod dozorem dospělé osoby, která má zkušenosti s používáním trampolíny a zná bezpečnostní pravidla.
- Všechny děti by měly mít na sobě vhodné oblečení, jako jsou sportovní boty. Nesmí mít na sobě šperky nebo jiné ostré předměty.
- Povolte používání trampolíny pouze jednomu dítěti najednou.
- Nepovolte skákání na trampolíně ve špatném počasí, jako je silný vítr, déšť nebo bouřka.
- Ujistěte se, že trampolína je umístěna na rovném povrchu a není v blízkosti překážek nebo nebezpečných předmětů.
- Vysvětlete dětem, že se smí skákat jen po nohou a ne příliš vysoko.
- Omezte dobu skákání na trampolíně na 15-20 minut a dávkujte dětem přestávky.
- Před použitím trampolíny by děti měly absolvovat krátké rozcvičení, aby se zahřály a připravily se na skákání.