Prevence zranění na trampolíně

V posledních letech se skákání na trampolínách stalo oblíbenou zábavou pro děti i dospělé. Trampolíny dnes běžně najdete na zahradách, venkovních hřištích, v zábavních parcích či například už i na hodinách tělesné výchovy. Zdá se však, že v poslední době přibývá úrazů souvisejících s trampolínou. Podle Americké komise pro bezpečnost spotřebního zboží bylo v roce 2018 ošetřeno více než 300 000 lidí se zraněními způsobenými na trampolíně. To zahrnuje více než 110 000 návštěv pohotovosti.

Příčiny zranění

Zatímco k většině úrazů na trampolínách dochází na domácích trampolínách, úrazy utrpěné ve veřejných parcích bývají závažnější. Příčinou mohou být nekoordinované pády a manévry, které jsou v těchto zařízeních často k vidění. Celkově více než 90 % úrazů na trampolínách utrpí děti, většinou ve věku od 5 do 14 let. Více než tři čtvrtiny úrazů na trampolínách vznikají, když dvě nebo více dětí skáče současně a srazí se.

Mezi další časté příčiny úrazů na trampolíně patří:

 • pád na trampolínovou podložku, rám nebo pružiny,
 • pokusy o salta, přemety a jiné riskantní kousky, které se nepovedou,
 • pád z trampolíny na zem nebo jiný tvrdý povrch.

Lidovka

Stormred Pro 244 cm

Trampolína Stormred Pro 244 cm: Trampolína Stormred Pro je určena zejména pro děti, ale zařádit si na ní mohou i dospělí – …

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 2 590 Kč

Zlatá střední cesta

Hawaj 427 cm s vnitřní ochrannou sítí

Trampolína Hawaj 427 cm s vnitřní ochrannou sítí:Trampolína HAWAJ zajistí zábavu dětem i dospělým. Pravidelné skákání vám umožňuje udělat něco …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 4 999 Kč

Vítěz testu

Marimex 396 cm 2021

Trampolína Marimex 396 cm 2021:Trampolína Marimex je zdrojem legrace pro děti i jejich dospělé kamarády. Pravidelným skákáním se zlepší vaše …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 6 139 Kč

Pro náročné

MASTER Super 524 x 303 cm s vnější sítí

Trampolína MASTER Super 524 x 303 cm s vnější sítí:Trampolína MASTER zajistí zábavu dětem i dospělým. Pravidelným skákáním se navíc …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 27 990 Kč

druhy zranění

Většina úrazů na trampolíně zahrnuje podvrtnutí nebo zlomeniny rukou a nohou, nicméně nezřídka dochází i k vážnějším poraněním. Nesprávné přistání při provádění kotrmelců nebo jiných rizikových manévrů často vede k poranění hlavy a krku, které může být obzvláště devastující, někdy až s následkem ochrnutí nebo dokonce smrti.

Tipy pro bezpečnější používání

Americká akademie ortopedických chirurgů doporučuje následující zásady, které pomohou snížit počet a závažnost úrazů na trampolíně:

Dbejte na pravidelnou údržbu

 1. Před skákáním se ujistěte, že nosné tyče trampolíny, pružiny a okolní dopadové plochy jsou pokryty vhodným ochranným polstrováním. Veškeré polstrování by mělo být v dobrém stavu a vhodně umístěné.
 2. Pravidelně kontrolujte vybavení, zda není roztržené, odlepené a poškozené. Opotřebované nebo poškozené vybavení odstraňte a nahraďte novým.

Dodržujte tyto zásady při používání trampolíny:

 • Vyberte trampolínu vhodnou pro věk dítěte a s bezpečnostními opatřeními jako jsou ochranné sítě nebo polstrování kolem rámu.
 • Důkladně si přečtěte návod k použití a dodržujte doporučení výrobce pro montáž a údržbu trampolíny.
 • Povolte používání trampolíny pouze pod dozorem dospělé osoby, která má zkušenosti s používáním trampolíny a zná bezpečnostní pravidla.
 • Všechny děti by měly mít na sobě vhodné oblečení, jako jsou sportovní boty. Nesmí mít na sobě šperky nebo jiné ostré předměty.
 • Povolte používání trampolíny pouze jednomu dítěti najednou.
 • Nepovolte skákání na trampolíně ve špatném počasí, jako je silný vítr, déšť nebo bouřka.
 • Ujistěte se, že trampolína je umístěna na rovném povrchu a není v blízkosti překážek nebo nebezpečných předmětů.
 • Vysvětlete dětem, že se smí skákat jen po nohou a ne příliš vysoko.
 • Omezte dobu skákání na trampolíně na 15-20 minut a dávkujte dětem přestávky.
 • Před použitím trampolíny by děti měly absolvovat krátké rozcvičení, aby se zahřály a připravily se na skákání.
Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (1)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *