Měli jste někdy pocit, že nic nestíháte? Ukážeme vám, jak začít zefektivňovat svůj život v pouhých 3 jednoduchých krocích. Nevím jak vy, ale svátky v mé mysli jsou často mnohem idyličtější než ten stresující a akční měsíc, který pak skutečně prožívám. Cítili jste se tak někdy? Zjistěte jak ušetřit na Vánoce i jiné svátky.

Naše už tak hektické dny jsou ještě šílenější a ke všemu tomu je potřeba nakoupit dárky, rozeslat vánoční přání, nakoupit na sváteční večeři, upéct cukroví, zazpívat koledy a kdo ví, co ještě.

Vzhledem k tomu, že máme tolik práce a nakupování a nemáme dost času ani peněz, abychom to všechno stihli, není divu, že se o Vánocích většina z nás často cítí spíše ve stresu než svátečně.

Je tu i jiný způsob? Je možné vyčlenit si právě tolik času a prostoru, abychom vytvořili radostné, klidné období Vánoc, po kterém všichni tolik toužíme?

I když neexistuje nic jako dokonalá dovolená, existuje způsob, jak si více užít (a méně utratit) dovolenou během vánočních svátků. Během let jsme s manželem přijali několik jednoduchých strategií a ty by mohly fungovat i pro vaši rodinu:

1. Plánujte dopředu

Zabere vám to jen pár minut a stihnete, jak nastavit rozpočet, naplánovat menu tak si i určit priority a tohle vše udělá velký rozdíl mezi krásnými vzpomínkami na celý život a svátky, na které byste raději zapomněli.

Posledních pár let používám jednoduchý tisknutelný plánovač na měsíce listopad a prosinec a mohu upřímně říci, že je to obrovský rozdíl jak v mém přístupu, tak i v mé peněžence. Na internetu najdete určitě spoustu podobných plánovačů ke stažení, stačí do vyhledávače zadat: vánoční plánovač.

Plánování je zvláště důležité, zejména pokud jde o přípravu jídla zvláště v tomto ročním období, kdy hodně pečete a vaříte. Naplánujte si nákup věcí tak, jak je budete v jednotlivých týdnech potřebovat. Je to lepší, než je koupit všechny najednou, což vás může vyjít i o stovky korun dráž. Využijte slevové akce a ušetřete na dražších položkách.

2. Vymezte si volný čas

V plánovači si na potřebné činnosti vymezte dostatečný prostor.  Součástí plánování (a menšího utrácení) je nutné hlídat si čas.

Nezapomeňte si v plánovači vymezit i volný čas v podobě alespoň jednoho dne v týdnu (ale nejlépe více).

Díky tomu se nestane, že byste si naplánovali tolik činností, že by vám nezbyl žádný volný čas pro sebe.

Bonusem k této strategii je, že budete mít více času pro vaši rodinu, což je pro spokojený domov zásadní! Často jsme tak zahledění do našich plánů a povinností, že zapomínáme na ten úžasný vánoční čas s našimi dětmi. Užijte si volný večer strávený hraním společenských her nebo sledováním filmu se svou rodinou. Je to příjemně strávený čas ve světle vánočního stromku nebo při pečení a zdobení cukroví. Nejlepší vzpomínky se vždycky dějí neplánovaně.

3. Snižte počet dárků

Vezměte si příklad z Charlieho Browna a jednoduše odmítněte ustoupit přehnané komercializaci svátků. Neexistuje žádné pravidlo, které by říkalo, že vaše děti nebo vnoučata – nebo kdokoli jiný, když na to přijde – musí dostat hromadu dárků, aby prožily šťastné svátky. Naopak, čím větší to dárkové šílenství je, tím více jsou děti zahlcené a nespokojené.

Slibte si, že letos budou vaše svátky o něčem více než jen o dárcích. Podporujte u svých dětí „vděčnost“. Pomozte jim vytvořit a darovat přátelům a rodině jednoduché ručně vyrobené dárky nebo dobroty.  Zaměřte se spíše na dávání než na přijímání. A co se týče obdarováváním dětí, zkuste se řídit pravidlem 4 dárků „co chtějí, co potřebují, něco na sebe a něco na čtení“.

4. Buďte kreativní

Nejen, že je to levnější, ale ručně vyráběné dárky jsou obvykle více oceňovány než ty zakoupené v obchodě. Na dárku, který dáte dohromady vlastníma rukama je prostě něco tak zvláštního a srdečného. Ještě lepší je vyrábět dárky společně s celou rodinou.

Ručně vyrobené dárky nemusí být složité nebo obtížné, a často můžete použít materiály, které již máte po ruce. Některé z mých oblíbených ručně vyráběných dárkových projektů

5. Nakupujte chytře

Je velmi snadné nechat se unést vzrušením ze všech těch nových a často propagovaných věcí a utratit více, než jste vlastně chtěli. Buďte realističtí v tom, co si můžete dovolit utratit, a pak se tohoto plánu držte!

Mnoho lidí plánuje nakoupit dárky během plánovaných slevových akcí před Vánoci. Pokud jste jedním z nich, buďte opatrní! Mějte na paměti, že všechny obchody chtějí ve svém podnikání dosahovat zisku, a způsob, jakým to udělají, je dostat vás dovnitř tím, že vás lákají na úžasné výprodejové položky. Počítají s tím, že si pravděpodobně nakonec koupíte více než pro co jste přišli!

6. Staňte se dobrovolníkem

Když je váš čas i rozpočet už příliš napjatý, dobrovolnictví může být poslední věcí na světě, kterou byste chtěli v tomto ročním období dělat. Ale stejně to udělejte.  Neexistuje prostě lepší způsob, jak mít radost během vánočního období, než když darujete svůj volný čas, energii a  zdroje potřebným. Slibuji, že čím více dáte, tím více dostanete.

Máte-li doma děti, dobrovolnictví – a zapojení dětí do tohoto procesu – je ještě důležitější. Odvedete pozornost od pouhého očekávání, a místo toho jim ukážete pravého ducha Vánoc.

Můžete například společně vyřadit hračky, se kterými si již nehrají a odnést je do místního azylového domu nebo dětského domova. Nezapomeňte si nejprve zjistit, jak to v těchto organizacích chodí. Některé dětské domovy vypisují s dětmi vánoční přání a vy tak můžete obdarovat konkrétní dítě dárkem, který si přeje. Existuje také spousta dalších příležitostí. Můžete například sloužit v místních pečovatelských zařízeních, nemocnicích, potravinových bankách a kostelech. Rozhodně toho nebudete litovat.

7. Snižte své nároky

Opravdu musíte poslat 200 vánočních přání, nebo nakoupit dárky pro všechny, které znáte?

Je opravdu tak důležité navštívit všechny příbuzné, nebo upéct dvacet druhů cukroví?

Pokud se shon během vánočních svátků stal spíše břemenem než požehnáním, pak je pravděpodobně na čase to celé přehodnotit. Určete si priority – tu hrstku lidí, hodnot a činností – které jsou pro vás v tomto roce nejdůležitější. Přijměte myšlenku, že neexistuje způsob, jak to všechno stihnete udělat, a pak se elegantně vyhněte závazkům, které neprojdou škrtáním.

Připíjím na období radosti!

Zde je souhrn 7 jednoduchých způsobů, jak ušetřit na Vánoce a zároveň si více vánoční svátky vychutnat, aniž byste utratili více než loni.

  1. Plánujte dopředu.
  2. Vymezte si volný čas
  3. Snižte počet dárků
  4. Buďte kreativní
  5. Nakupujte chytře
  6. Staňte se dobrovolníkem
  7. Snižte své nároky
Zdroj: https://www.livingwellspendingless.com
Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Redakce Spotrebice-Recenze.cz

Redakce Spotrebice-Recenze.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *