Je balicí papír recyklovatelný?

Existuje mnoho kreativních nápadů na balení dárků, ale je to nákladná záležitost. A protože většina lidí se mylně domnívá, že balicí papír nelze recyklovat, často ho rovnou vyhodí do směsného odpadu.

Jaký balící papír můžu zrecyklovat?

Dárkový obal není vždy recyklovatelný, ale mnoho jeho druhů ano. Dobrou zprávou je, že přibližně 80 % balicího papíru lze znovu použít nebo zrecyklovat. Do kontejneru na recyklaci papíru lze umístit kartonové dárkové krabice, základní balicí papír, dárkové tašky z obyčejného papíru a vánoční/velikonoční pohlednice.

Co je považováno za recyklovatelný balicí papír a co je určeno do recyklační nádoby? Obecně platí, že balicí papír potištěný jednoduchým plochým vzorem je recyklovatelný. Třpytivý nebo metalický balicí papír by však měl být zlikvidován nebo recyklován. Totéž platí pro stuhy a provázky.

Co dělat a nedělat při recyklaci balicího papíru

  • Rozložte kartonové krabice, abyste ušetřili místo v kontejneru na papír.
  • Nevkládejte recyklovatelné materiály do kartonové krabice a poté do recyklačního kontejneru.
  • Recyklovatelný materiál by měl být vždy uchováván odděleně a volně.
  • Nerecyklujte karty vytištěné na fotopapír, zdobené třpytkami nebo embosované fólií.
  • Recyklujte karty vyrobené výhradně z obyčejného papíru.
  • Zásobte se jednoduchými balicími potřebami, jako jsou netřpytivé papírové sáčky a nelaminované papíry.
  • Nerecyklujte předměty, jako jsou bublinkové fólie, celofán, plastové sáčky, stuhy, vzduchové polštářky, pěnové obaly nebo kovový či třpytivý papír. Pokud tyto materiály nemůžete znovu použít nebo darovat, uložte je do kontejneru na odpad, ne do kontejneru na recyklaci.

Vyzkoušejte kraftový papír

Kraftový papír je recyklovatelný a kompostovatelný a lze jej upravit pomocí dekorací, jako jsou barevné konopné provázky nebo přírodní prvky, jako je větev stálezeleného stromu, čerstvá nebo sušená květina, šiška nebo bobule. Pro zábavu zabalte dětem dárky do kraftového papíru a nechte je na něj kreslit nebo použijte k vyzdobení razítka.

Zkuste látkové varianty

Přestože je papír nejrozšířenějším materiálem na balení dárků, nepřehlédněte látkové tašky a látky, které lze k balení dárků využít donekonečna. Budou skvělým překvapením třeba pro vaši ženu, pokud nejste na balení dárků zrovna zručný, ale umíte vázat krásné mašle.

Furoshiki, tradiční japonská tkanina používaná k balení dárků nebo zboží, jsou k dispozici v různých velikostech a jsou skvělým způsobem, jak dávat dárky. Navíc se vám váš obdarovaný může odvděčit opětovným použitím krásného materiálu, až bude příště potřebovat něco zabalit.

Dárková taška je také skvělý způsob, jak zabalit dárky a lze ji snadno uložit pro opakované použití. Mějte na paměti, že odpad se celosvětově hromadí, takže opětovné použití dárkového balení je jednoduchý způsob, jak pomoci životnímu prostředí a ještě si ušetřit peníze.

Náš tip

Dejte si předsevzetí, že následující Vánoce povedete v šetrnějším módu, co se týká volby a možnosti recyklace dárkových balení. Poděkuje Vám příroda i Vaše peněženka. Pokud hledáte další typy na úsporu, přečtěte si náš článek 7 jednoduchých způsobů, jak ušetřit na Vánoce.

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (1)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *